Η Ισλανδία με γκολ στο 93′ πήρε την πρώτη της νίκη σε Euro, επικρατώντας με 2-1 της Αυστρίας και προκρίθηκε ως δεύτερη, ανατρέποντας όλα τα δεδομένα στον 6ο όμιλο!

Η Ισλανδία «βολευόταν» με ισοπαλία, η Αυστρία ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο» για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Όμως οι Ισλανδοί δεν άφησαν την τύχη τους στα χέρια άλλων.

Στο 18′ η Ισλανδία άνοιξε το σκορ, με γκολ του Μπόντβαρσον. Πλέον, η Αυστρία είχε ένα «βουνό» να σκαρφαλώσει, καθώς ήθελε δύο γκολ. Και μετά το 30λεπτο «ξύπνησε». Στο 37′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Ντράγκοβιτς έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση πέναλτι!

Στην επανάληψη η Αυστρία πίεζε περισσότερο και στο 60′ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Σοπφ. Η ομάδα του Κόλερ ήθελε ένα γκολ ακόμα για την πρόκριση και πλέον είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς.

Όμως στο 93′, σε μια ξαφνική αντεπίθεση των Ισλανδών, ο Τραούστασον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 και έστειλε τους «ψαράδες» στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία!

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/27Gj670NL7w» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>