Η Πορτογαλία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 1η φορά στην ιστορία της, καθώς νίκησε 1-0 τη Γαλλία στην παράταση!

Του Βαγγέλη Σπυράκη – Φωτογραφίες: Γιάννης Μαρνέλλος

H μεγάλη δικαίωση του Σάντος. Πήρε την Πορτογαλία από το χέρι, την έκανε ομάδα που δεν τρώει γκολ, την έμαθε να παίζει για το αποτέλεσμα και όχι για να ανεβάσει ο καθένας παίκτης το κασέ του, περίμενε να έχει και λίγο την τύχη που πάει και με τον καλό και τον έξυπνο… καθώς οι περισσότερες μεγάλες ομάδες και παίκτες ήταν κουρασμένοι, το εκμεταλλεύτηκε και κατέκτησε το Εuro.

13652801 663647260453334 1068615206 n

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μένει εκτός παιχνιδιού από το 25’, τον Ρουί Πατρίσιο

13664485 663650473786346 43537980 nνα αποδεικνύεται λίρα 100 για τον Σάντος που έκανε άριστο κοουτσάρισμα και τον Έντερ να αποτελεί τη «χρυσή» αλλαγή, αφού σκόραρε στο 109’ της παράτασης, οι Ίβηρες πήραν το πρώτο Euro της ιστορίας τους, επικρατώντας 1-0 της οικοδέσποινας Γαλλίας! Οι Γάλλοι λύγισαν στο τέλος από το άγχος της οικοδέσποινας του τελικού και του Euro, όπως ακριβώς είχε πάθει και η Πορτογαλία το 2004 με την Ελλάδα, ενώ τα μεγάλα της αστέρια ήταν σε κακή βραδιά όπως οι Παγέτ, Γκριεζμάν. Το μόνο που είχαν να δείξουν οι διοργανωτές, ήταν το δοκάρι με τον Ζινιάκ στο 92′.

Η Πορτογαλία λοιπόν έγινε η δέκατη χώρα στην Ευρώπη που κατακτά την κορυφή και έχει μία κατάκτηση μαζί με Ελλάδα, Ιταλία, Ολλανδία, Δανία, Σοβιετική Ένωση και Τσεχοσλοβακία. Τρεις κατακτήσεις έχουν Ισπανία και Γερμανία, στις δύο έμεινε η Γαλλία.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μαζί με τον Πέπε έγραψαν ιστορία, καθώς έγιναν οι παίκτες που κατέκτησαν την ίδια χρονιά το Τσάμπιονς Λιγκ και το Euro. Στο παρελθόν το είχαν πετύχει η Τόρες-Μάτα (2012) με Ισπανία-Τσέλσι.

13672035 663647257120001 1165157675 n

Αγωνιστικά, οι Γάλλοι πίεζαν ψηλά και αναζητούσαν ένα γρήγορο γκολ που θα ξεκλείδωνε την αντίπαλη άμυνα, με τους Πορτογάλους να ψάχνουν μια αντεπίθεση για να κτυπήσουν! Ωστόσο, οι Ίβηρες είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα στο 4’ αλλά το σουτ του Νάνι από τα όρια της περιοχής πέρασε άουτ. Μετά από αυτή τη στιγμή, τα πάντα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο για τους Πορτογάλους.

Οι Γάλλοι δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες με τους Γκριζμάν, Ζιρού και Σισοκό να μην μπορούν να νικήσουν τον Ρουί Πατρίσιο που ήταν εξαιρετικός. Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, ο Κ. Ρονάλντο, που είχε δεχθεί ένα κτύπημα από τον Παγέ την ώρα του ματς, δεν κατάφερε να συνεχίσει και αποχώρησε με φορείο αλλά και δάκρυα στα μάτια από τον αγωνιστικό χώρο. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους στο 34’, όταν ο Σισοκό με τρομερό τακουνάκι πέρασε τον Γουίλιαμ Καρβάλιο και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρε της Πορτογαλίας έδιωξε δύσκολα.

13664404 663647277119999 565428972 n

Η εικόνα των δύο ομάδων στην επανάληψη ήταν παρόμοια με αυτή που είχαν στο πρώτο μέρος. Η μεν Γαλλία προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις, η δε Πορτογαλία αμυνόταν εξαιρετικά και προσπαθούσε να χτυπήσει στις κόντρα επιθέσεις. Οι «τρικολόρ» έφθασαν μια ανάσα από το γκολ στο 66’ αλλά ο Γκριεζμάν, έπειτα από συστημένη σέντρα του Κομάν, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ. Εννιά λεπτά μετά, ο Ζιρού έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ρουί Πατρίσιο έδιωξε με υπερένταση.

Η Πορτογαλία έδειχνε να συμβιβάζεται με την ιδέα της παράτασης, ωστόσο λίγο έλειψε στο 80’ να σοκάρει τους Γάλλους. Ο Νάνι έκανε από τα δεξιά τη σέντρα-σουτ, ο Λιορίς έδιωξε με δυσκολία και στην επαναφορά ο Κουαρέσμα έκανε το ψαλιδάκι αλλά ο πορτιέρε της Τότεναμ μπλόκαρε την μπάλα. Τρία λεπτά μετά ο Ρουί Πατρίσιο είπε και πάλι «όχι», αυτή τη φορά στη βολίδα του Σισοκό. Ωστόσο, αυτή δεν ήταν η τελευταία μεγάλη στιγμή στο ματς, αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «τρικολόρ» άγγιξαν το γκολ και την κούπα. Ο Εβρά έκανε την συρτή σέντρα, ο Ζινιάκ έγινε κάτοχος της μπάλας, «χόρεψε» τον Πέπε αλλά το πλασέ του από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στην παράταση η Πορτογαλία έδειξε ότι είχε μεγαλύτερα ψυχικά αποθέματα! Αρχικά, στο 104’ ο Λιορίς έδιωξε την κεφαλιά του Κοσιελνί, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους της παράτασης, η εκτέλεση φάουλ του Ράφαελ Γκερέιρο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας. Η ομάδα του Σάντος είχε σαφές πλάνο στην παράταση και στο 109’ πάγωσε το «Stade de France».

Ο Έντερ έγινε κάτοχος της μπάλας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ρόλαρε πάνω στον Κοσιελνί και με ένα πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Λιορίς και… έστειλε στα ουράνια Φερνάντο Σάντος, Κριστιάνο Ρονάλντο, συμπαίκτες και συμπατριώτες του!

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/Ai2VUvhjT2Y» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>