Του Γιάννη Μαρνέλλου

Χωρίς Μάνταλο και Αλμέιδα η Ένωση δεν πάει πουθενά. Χωρίς καμία ουσία στο παιχνίδι της, η ΑΕΚ ήταν αδύνατο να κερδίσει τον αξιοπρεπή Ηρακλή και ήρθε δίκαια το 0-0. Δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στη βαθμολογία, εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Κυριακή. Για πρώτη φορά μετά 3,5 χρόνια δεν σκόραρε κανείς εκ των ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟ, ΑΕΚ την ίδια αγωνιστική.

Σε όλο το 1ο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε μόλις μία ευκαιρία. Στο 9′ ο Ντίντακ σέντραρε από αριστερά μέσα στην περιοχή και ο Πατίτο έκανε κεφαλιά που απέκρουσε ο Χουάντερσον. Οι τελικές ήταν 3-1 για την ΑΕΚ στο κακό πρώτο μέρος. Η φάση του ημιχρόνου έγινε όμως στο 38′. Αμυντικός της ΑΕΚ γύρισε με τα πόδια την μπάλα πίσω στον Ανέστη, που δεν την έδιωξε σωστά και της έδωσε ύψος. Τελικά ο Ανέστης την μπλόκαρε αντικανονικά περίπου στο πέναλτι μπροστά στον Περόνε (φωτ.). Ήταν έμμεσο υπέρ του Ηρακλή και τουλάχιστον κίτρινη κάρτα στον Ανέστη, όμως ο Μπλάνας έγνεψε πεισματικά ότι δεν έγινε τίποτα αντικανονικό.

4 99

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέα παράλειψη του διαιτητή. Ο Λεοζίνιο πέρασε τον Σιμόες έξω απ΄ την περιοχή. Ο δεύτερος τον ανέτρεψε από πίσω. Το φάουλ δόθηκε, όχι όμως και η ενδεδειγμένη κίτρινη κάρτα στον Σιμόες, που θα ήταν και η δεύτερη. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ καλά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, 30 πόντους αριστερά του δοκαριού της ΑΕΚ. Ακολούθως η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει ενώ είχαν περάσει ως αλλαγές από το ημίχρονο οι Λάζ. Χριστοδουλόπουλος και Πλατέλλας. Δεν δημιούργησε όμως καμία καθαρή ευκαιρία και απείλησε μόνο με δύο μέτρια σουτ του Πατίτο, του Λάζαρου και άλλο ένα του Ντίντακ, που αντί να πασάρει στον Πλατέλλα, για να σκοράρει σε άδειο τέρμα, σούταρε τελείως άστοχα σε πλάγιο άουτ.

Ο διαιτητής θα μπορούσε επίσης να δείξει δεύτερη κίτρινη στον Κούρο για τρικλοποδιά στον Μπακασέτα στο 65′.

14424860 1286697911371684 6494147560141998995 o

Όλα αυτά μέχρι το 73′. Από εκεί και έπειτα η ΑΕΚ δεν είχε ούτε τελική, ενώ ο «Γηραιός» είχε ακόμα ένα γυριστό σουτ του Λεοζίνιο που έφυγε λίγο έξω. Ο Ηρακλής, παρά την εμφανή κόπωση, αμύνθηκε αποτελεσματικά και πήρε το δεύτερο βαθμό του, έχοντας παίξει πολύ δύσκολους αγώνες. Οι καλύτεροι των «μπλε» ήταν οι Αγγελόπουλος και Κυριακίδης.

Από τις 31.3.2013 είχε να συμβεί αυτή η ανομβρία σε γκολ και για τους 4 μεγάλους. Τότε για την 27η αγωνιστική: ΠΑΟ 0-1 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ, ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-0 ΑΕΚ , ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0 ΠΑΟΚ.