Ερυθρός Αστέρας και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου, με τους Πειραιώτες να επιστρέφουν στο ίδιο γήπεδο μετά τις 12 Νοεμβρίου του 1994.

Τότε οι «ερυθρόλευκοι» ήταν η πρώτη ομάδα που είχε αντιμετωπίσει ο Ερυθρός Αστέρας σε διεθνές επίπεδο, έστω και αν επρόκειτο για φιλικό ματς, μετά τις κυρώσεις που είχαν επιβληθεί στην τότε Γιουγκοσλαβία, που ουσιαστικά βρισκόταν εν μέσω πολέμου. Οι Σέρβοι με τη σειρά τους φιλοξενήθηκαν από τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» το 2007, με τα έσοδα του φιλικού να πηγαίνουν στους ανθρώπους που είχαν πληγεί από τις καταστροφικές πυρκαγιές που είχαν πλήξει την Πελοπόννησο.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ερυθρός Αστέρας, που το Σάββατο (7/5) κατέκτησε και τυπικά το πρωτάθλημα Σερβίας και είναι πλέον ένας πιθανός αντίπαλος των Πειραιωτών στα προκριματικά για τους ομίλους του Champions League 2016-17, βρέθηκε στο 36′ μπροστά στο σκορ με γκολ του Όρλαντιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στο 40′ με τον Ερνάνι να σημαδεύει σωστά για το 1-1. Στο 53ο λεπτό ο Κατάι, πρώην ποδοσφαιριστής των «ερυθρολεύκων», έφυγε ωραία στην πλάτη της άμυνας από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε όμορφα την μπάλα πάνω από τον Καπίνο για να βάλει ξανά τον Ερυθρό Αστέρα σε θέση οδηγού στο ματς. Όχι για πολύ όμως, καθώς επαναλήφθηκε η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου. Δεν πέρασαν παρά δύο λεπτά για να βρει ξανά απάντηση ο Ολυμπιακός, με τον Πάρντο από δεξιά να κάνει το γύρισμα και τον Κασάμι να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 56′.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, Ερυθρός Αστέρας και Ολυμπιακός έμειναν στο 2-2, με τους παίκτες των δύο ομάδων να φεύγουν από τον αγωνιστικό χώρο του «Μαρακανά» αγκαλιασμένοι και κάτω από τις επευφημίες των οπαδών τους.