Toυ Βασίλη Διαμαντάκη

Όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι καυτός όπως στον αγώνα αυτό των Μπακς με τους Μάτζικ, κάνει περήφανο ολόκληρο το Μιλγουόκι. Ο Γιάννης πετυχαίνοντας 18 πόντους με 8/11 βολές και 5/13 σουτ, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κοψίματα, 2 κλεψίματα σε 40′, σημειώνοντας παράλληλα το πέμπτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, οδήγησε τους Μπακς έστω και πολύ δύσκολα στην νίκη απέναντι στο Ορλάντο με 113-110.

Ο Jabari Parker, σημείωσε 26 πόντους με 12/14 σουτ και στο τέλος λύτρωσε το Milwaukee με το καλάθι που πέτυχε 10» πριν από την λήξη, κάνοντας το σκορ 111-110. Ο Greg Monroe έβαλε 14 από τους 18 πόντους του στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Khris Middleton πέτυχε 18 και ο Tyler Ennis πρόσθεσε άλλους 15 ερχόμενος από τον πάγκο, συμπεριλαμβανομένων και δύο κρίσιμων ελεύθερων βολών 4» πριν από τη λήξη, γράφοντας το τελικό σκορ 113-110.

Το Mιλγουόκι μοίρασε 31 ασίστ και στην τελευταία φάση του αγώνα έκανε και αυτό που δεν μπορούσε επί 48 λεπτά. ‘Επαιξε άμυνα. Οι Μπακς διάβασαν άριστα την τελευταία επίθεση του Oρλάντο μάρκαραν υποδειγματικά τον Evan Fournier, το τρίποντο του Γάλλου δεν βρήκε στόχο και κάπως έτσι τα ελάφια πήραν την νίκη.Οι Μπακς ξέφυγαν με 24-14 στο 8’ και προηγήθηκαν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, πριν το Oρλάντο ρίξει την διαφορά μέχρι τον έναν στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Μπάκς μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, στο δεύτερο ημίχρονο ξέφυγαν με 69-59 χάρη σε ένα επιμέρους 11-2, ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου όχι μόνο βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 84-85, αλλά είδαν το Orlando να προηγείται και με 102-96 στο 42′. Η ομάδα του Μιλγουόκι επέστρεψε πάντως γρήγορα και στο φινάλε ήταν αυτή που έβαλε τα μεγάλα σουτ. Το μεγάλο σουτ για την ακρίβεια, αφού μετά τις 1/2 βολές του Vucevic στα 27» 109 -110 και την τάπα του Μαυροβούνιου στον Αντετοκούνμπο στην επόμενη φάση, οι Mπακς διατήρησαν την κατοχή και ο Parker πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 10» πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Vucevic ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο κορυφαίος του Oρλάντο με 22 πόντους και 10/13 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Victor Oladipo με 18 πόντους, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 τάπες. Ο Evan Fournier είχε 14 πόντους., που ήταν όμως και ο μοιραίος στο φινάλε, αφενός με το επιθετικό φάουλ που έκανε 5» πριν από την λήξη και αφετέρου με το άστοχο τρίποντο στην εκπνοή του παιχνιδιού.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/OMEADyUGa3E» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>