Του Βασίλη Διαμαντάκη

Οι Γουόριορς έχουν το καλύτερο ρεκόρ σε ολόκληρο το ΝΒΑ και βαδίζουν ολοταχώς για το κορυφαίο όλων των εποχών. Αντίθετα οι 76ers διανύουν τη χειρότερη σεζόν της ιστορίας τους έχοντας αντίστροφα το χειρότερο ρεκόρ φέτος σε ολόκληρο το πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα; Μια άλλη άνετη νίκη με 117-105, με τον αριθμό να φτάνει αισίως τις 66 νίκες.

Οι πρωταγωνιστές ήταν πολλοί το συγκεκριμένο βράδυ για την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, η οποία έπειτα από οκτώ εναλλαγές στο σκορ και άλλες τέσσερις ισοπαλίες στα πρώτα 15 λεπτά, έκανε ένα σερί 12-0, ξέφυγε με 52-40 στο 17′ και όλα έγιναν εύκολα από εκεί και πέρα.

Οι πρωταθλητές ξέφυγαν με 71-52 στο 23′ και διατήρησαν με άνεση μία διαφορά 14-18 πόντων μέχρι το τέλος του αγώνα, έχοντας 32 ασίστ και κορυφαίο τον Klay Thompson, που πέτυχε 40 πόντους για δεύτερο σερί ματς. Ο Stephen Curry σημείωσε χαλαρά 20 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα, ο Draymond Green έκανε το 12ο φετινό του τριπλ-νταμπλ (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), ενώ ο Marreesse Speights έβαλε 15 από τους 17 πόντους του με 5/5 σουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Warriors πέτυχαν πάνω από 70 πόντους σε ένα ημίχρονο για 17η φορά μέσα στη σεζόν για άλλο ένα βράδυ. Στην αντίπερα όχθη, ο Carl Landry με 22 πόντους και ο Ish Smith με 20 πόντους, 10 ασίστ ξεχώρισαν από τους Σίξερς.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/No4mV541Yck» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>