Διαστάσεις θριάμβου πήρε η πρώτη εμφάνιση στην ιστορία του ΠΑΣ Γιάννινα στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA. Ο ΠΑΣ επιβλήθηκε της νορβηγικής Οντ Γκρένλαντ με 3-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο σύλλογος της Ηπείρου αποκτά μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League, εν όψει της ρεβάνς την ερχόμενη Πέμπτη, 21 Ιουλίου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό, στην πρώτη τελική προσπάθειά τους, ΄ταν από κόρνερ του Ακόστα ο Μιχαήλ πλάσαρε με το αριστερό στη γωνία πετυχαίνοντας το ιστορικό γκολ, παρθενικό του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ευρώπη.

Στο 31΄, στην τρίτη τελική προσπάθεια του ΠΑΣ, ο Καρανίκας σέντραρε από δεξιά και ο Ακόστα μέσα στη μικρή περιοχή βρήκε την μπάλα με το δεξί για το 2-0.

Εχοντας δώσει την κατοχή της μπάλας στους αντιπάλους και ψάχνοντας το τρίτο γκολ με μία αντεπίθεση, στο 68ο λεπτό ο Φερφελής κέρδισε τις μονομαχίες στο κέντρο, βγήκε τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον Ρόσμπαχ, για να πάρει το ριμπάουντ ο Ακόστα που ακολουθούσε και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέριος, Καρανίκας – Έρικσεν

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπέριος, Καρανίκας, Ναδάλες, Λίλα, Κοζορώνης, Ακόστα (90΄+ Σκόνδρας), Γιάκος (80΄ Δώνης), Φερφελής (77΄ Κόντε)

ΟΝΤ (Νταγκ-Έλιεφ Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Γκρέγκαρντ, Μπεργκ (46΄ Γένσεν), Χάλβορσεν, Γιόχανσεν, Νόρντκβελ (86΄ Μπέργκαν), Νίλσεν (73΄ Χάουγκεν), Χάγκεν, Έρικσεν, Ακαμπουέζε