Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague θα υποδεχτεί το 2017 ο Ολυμπιακός, με δύο νίκες λιγότερες από την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ Μόσχας που ηττήθηκε και από τον Ερυθρό Αστέρα.

Στο κατάμεστο ΣΕΦ, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έπαιξαν θεαματικό, γρήγορο μπάσκετ, με «κλειδί» την άμυνα αφήνοντας… 3η τη Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς, 71-62. Αν και για τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός ήταν το αφεντικό (προσπέρασε και με +23) κρατώντας στους 21 πόντους τους Τούρκους στο ημίχρονο και στους 40 στο 30΄, απειλήθηκε εν τέλει στην 4η περίοδο, όταν ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης μείωσε στους 4 (65-61) με τρίποντο του Ντίξον 2 λεπτά πριν από τη λήξη.

Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Παπαπέτρου, 11 ο Γκριν και 10 ο εξαιρετικός Κεμ Μπιρτς (τους 8 σημείωσε στην 1η περίοδο) που μάζεψε και 13 ριμπάουντ!

Ο Σπανούλης έκανε σημαντική δουλειά ανοίγοντας χώρους για τους συμπαίκτες του και τελείωσε το ματς με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Εν τη απουσία των Πρίντεζη και Αγραβάνη, το τεσσάρι της Φενέρ Γιαν Βέσελι ανέλαβε το βάρος στην επίθεση των Τούρκων, έχοντας 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.