Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς, ύστερα από δύο σερί βαριές ήττες, ισοπέδωσαν τους πρωταθλητές Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς μειώνοντας σε 2-1 στη σειρά των τελικών του NBA.

Στο πρώτο ματς της σειράς στο Κλίβελαντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς και η παρέα του πραγματοποίησαν μία εκπληκτική εμφάνιση και επιβλήθηκαν των Γουόριορς με 120-90, δείχνοντας πως δεν παραδίνονται (καθόλου) εύκολα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή του ματς ποιο είναι το «αφεντικό» του παρκέ. Μπήκαν «φουριόζοι», με πάθος, με αποτέλεσμα να κερδίζουν με διαφορά 20 πόντων (33-13) μόλις στο πρώτο δωδεκάλεπτο! Οι πρωταθλητές μείωσαν τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 8 πόντους (51-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο με «μπροστάρη» τον Λεμπρόν Τζέιμς έφτασαν στο +22 (70-48). Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 89-69, με τους Γουόριορς να δείχνουν ανήμποροι να επιστρέψουν στο ματς.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, μαζί με τον Ο΄ Κάιρι Ίρβινγκ με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, έκαναν τη διαφορά από την ομάδα του Κλίβελαντ. Ο Στέφεν Κάρι και ο Κλέι Τόμπσον «έμειναν χαμηλά» με 19 πόντους και 10 πόντους αντίστοιχα.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/JZ7PdnduFeQ» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>