Η Αργεντινή σκόρπισε με σκορ 4-1 τη Βενεζουέλα και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του επετειακού Κόπα Αμέρικα.

Η «αλμπισελέστε» καθάρισε εύκολα τη Βενεζουέλα και προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης του Κόπα Αμέρικα, εκεί όπου την περιμένει η Αμερική. Η Αργεντινή προηγήθηκε μόλις στο 8’ με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και ο διεθνής άσος διπλασίασε τα τέρματά του είκοσι λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Λιονέλ Μέσι να σκοράρει στο 60’ και να γράψει ιστορία, αφού έφτασε τα 54 γκολ με την Αργεντινή, όσα και ο Μπατιστούτα, που χρειάστηκε όμως 11 χρόνια, και 33 παιχνίδια λιγότερα για να φτάσει σε αυτή την επίδοση.

Η Βενεζουέλα μείωσε σε 3-1 στο 70΄ και στο επόμενο ακριβώς λεπτό οι Αργεντινοί με δημιουργό τον Μέσι και εκτελεστή τον Λαμέλα έγραψαν το τελικό 4-1.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/3Jz9YAeA6sk» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>