Δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έκριναν την αναμέτρηση του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τη Λάρισα (1-1).

Η Λάρισα, αν και με 10 παίκτες, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Στο 18ο λεπτό, από τα 11 βήματα και εν μέσω διαμαρτυριών για την αποβολή του Γιοβάνοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ. στο ημίχρονο η θεσσαλική ΠΑΕ έβγαλε ανακοίνωση διαμαρτυρίας), ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Αστέρας, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα για το υπόλοιπο του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ και να «σκοτώσει» το ματς, στάθηκε και άτυχος βρίσκοντας δύο φορές το οριζόντιο δοκάρι (Δημούτσος στο 38′ και Στανισάβλιεβιτς στο 86′) και αυτό το πλήρωσε. Στο 76′ ο Δημούτσος έπεσε πολύ άτσαλα πάνω στον Αναστασόπουλο και ο Ναζλίδης που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε το 1-1, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.