Η Μαρία Σάκκαρη «λύγισε» στο τρίτο σετ και δεν κατάφερε να προκριθεί στο 2ο γύρο του US Open.

Στη δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της στο κυρίως ταμπλό του US Open, η Μαρία Σάκκαρη ύστερα από 2 ώρες και 10 λεπτά ηττήθηκε από τη Yingying Duan με 6-4, 4-6, 6-3.

Η 21χρονη Ελληνίδα, Νο 94 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν κατάφερε να συνδυάσει με μια νίκη το πρώτο της Grand Slam στο οποίο μπήκε απευθείας στο κυρίως ταμπλό. Στο 1ο σετ έχασε 7 break points και αυτό της στοίχισε, αφού στο 3ο σετ, το οποίο τελικά έκρινε τη νικήτρια της αναμέτρησης, η 27χρονη Κινέζα είχε περισσότερες δυνάμεις.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική χρονιά που η Μαρία αγωνίστηκε στο κυρίως ταμπλό του US Open. Θυμίζουμε πως πέρσι τέτοια εποχή, στην πρώτη της παρουσία γενικά σε κάποιο major, κέρδισε 3 αγώνες προκριματικών και μπήκε στο US Open, γνωρίζοντας την ήττα στον 1ο γύρο από μια άλλη Κινέζα, την Qiang Wang.

Αυτό ήταν το 4ο από τα τελευταία 5 Grand Slams στο tour που συμμετείχε στο κυρίως ταμπλό, έχοντας μπει μέσα από τα προκριματικά στα τρία από αυτά. Στο Australian Open και στο Wimbledon είχε πετύχει από μια νίκη, φτάνοντας μέχρι το 2ο γύρο.

Για την Duan, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της στο κυρίως ταμπλό του US Open. Η Κινέζα, η οποία βρίσκεται στο Νο 103 της παγκόσμιας κατάταξης και πέρασε στο US Open μέσα από τα προκριματικά, θα αντιμετωπίσει στο 2ο γύρο τη 18χρονη Naomi Osaka, που μετά από μια μεγάλη εμφάνιση κέρδισε την Coco Vandeweghe, με 6-7 (4), 6-3, 6-4.

Πηγή: tennisnews.gr