Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 1-0 την ΑΙΚ και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης, καθώς εκτός από τη νίκη, κράτησε και το «μηδέν» στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός, αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην αμυντικογενή ΑΙΚ, τελικά κατάφερε και το άξιζε να πάρει τη νίκη με 1-0 που τον φέρνει σε θέση οδηγού εν όψει της ρεβάνς. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε από νωρίς το πάνω χέρι και έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 5’, όταν ο Νίκλας Χουλτ μάζεψε από τα αριστερά μια μπαλιά που έμοιαζε χαμένη και έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Μπεργκ δεν έπιασε γεμάτα το σουτ και η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ιμπάρμπο επωφελήθηκε από τις κόντρες ύστερα από μια βαθιά μπαλιά προς την άμυνα των Σουηδών, βρέθηκε μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή και σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός πίεζε διαρκώς και έψαχνε λύσεις για να διασπάσει την άμυνα της ΑΙΚ, που στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου αγωνιζόταν με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα, έχοντας πρωταρχικό της στόχο να μη δεχθεί γκολ.

Στο 34’ το «τριφύλλι» δημιούργησε και έχασε την καλύτερή του ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι, όταν έπειτα από μία εξαιρετική μπαλιά του Λεντέσμα προς τον Ιμπάρμπο, ο Κολομβιανός επιθετικός έφυγε σε τετ-α-τετ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπεσε στα πόδια του και έδιωξε σε κόρνερ. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια σημαντική στιγμή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξίσου δυνατά και σε συνδυασμό με την είσοδο του Λούκας Βιγιαφάνιες, έψαξε ακόμα περισσότερο το γκολ που θα τον βάλει μπροστά στο σκορ. Όμως αυτό που προσπαθούσαν με κόπο οι «πράσινοι» παρολίγο να το πετύχουν οι Σουηδοί στο 56′, όταν ο Χουλτ έχασε τον αντίπαλό του, ο Μπλούμπεργκ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Στιλ, που έδιωξε πολύ δύσκολα.

Έχοντας γλιτώσει το γκολ ο Παναθηναϊκός κατάφερε και να προηγηθεί στο 79’, όταν μετά τη σέντρα του Μέστο ο κορυφαίος των «πρασίνων» στον αγώνα, Ροντρίγκο Μολέντο, έπιασε πολύ ωραία κεφαλιά και νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΙΚ, γράφοντας το τελικό 1-0.

Έτσι, θα ταξιδέψει σε μία εβδομάδα στη Σκανδιναβία για να υπερασπιστεί αυτό το σκορ και να πάρει την πρόκριση για τα play off του Europa League.

<iframe src=»https://embed.reembed.com/www.sport-fm.gr/2cuxwE1EEnrA3z779U2Jk8qg» allowfullscreen frameborder=»0″ width=»560″ height=»345″></iframe>