Του Γιάννη Μαρνέλλου
Οι Reds μετά την Άρσεναλ νίκησαν και την Τσέλσι μέσα στο Λονδίνο (1-2). Άμυνα για σεμινάριο έπαιξε η ομάδα του Κλοπ και μπλόκαρε τελείως την Τσέλσι. Οι Blues είχαν τα ίδια περσινά χάλια, με φωτεινή εξαίρεση τον Ντ. Κόστα που σκοράρει ασταμάτητα. Τρομερό γκολ ο Χέντερσον. Η Μίλαν πήρε νίκη ψυχολογίας στη Γένοβα. Ξέσπασαν με εξάρα Καβάνι και Παρί Σ.Ζ. Πρώτη στην Μπουντεσλίγκα η Κολονία.

Στο Στάμφορντ Μπριτζ, η Τσέλσι επιστράτευσε τον επαναποκτηθέντα Νταβίντ Λουίζ αντί του Τέρι στην άμυνα. Η πονηρή Λίβερπουλ μπόρεσε και φέτος να προηγηθεί νωρίς και να πιέσει και ψυχολογικά τους γηπεδούχους.

xebteson

Στο 17′ μετά από αποτυχημένο κόρνερ, ο Κουτίνιο σέντραρε με το δεξί από αριστερά. Στην περιοχή είχε ξεμείνει ο ξεχασμένος Λόβρεν. Ζήτησε την μπάλα, ο Κουτίνιο του την έστειλε στο πόδι και εκείνος έγραψε το 0-1 με το δεξί στην κίνηση.

Η Λίβερπουλ έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα πιέζοντας την Τσέλσι σε όλο το γήπεδο και αναγκάζοντάς την σε συνεχή λάθη. Στο 36′ ήρθε η ζωγραφιά του Χέντερσον. Ο αρχηγός βρέθηκε μόνος 25 μέτρα από την εστία με τον Κουρτουά και δεν δίστασε να εξαπολύσει ένα τέλειο φαλτσαριστό δεξί πλασέ που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Βέλγου keeper της Τσέλσι.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/qmX3AO8CIm8″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>

Στην επανάληψη η άμυνα της Λίβερπουλ αναχαίτισε τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες της Τσέλσι. Στο 61′ οι «μπλε» κατάφεραν επιτέλους να διασπάσουν την άμυνα των «κόκκινων» χάρη στην ατομική προσπάθεια του Μάτιτς.

kosta

Ο Σέρβος πέρασε πολλούς παίκτες αριστερά μέσα στην περιοχή φτάνοντας ώς την τελική γραμμή. Τότε πάσαρε στον Ντ. Κόστα προς τα δεξιά και εκείνος μείωσε φάτσα με το τέρμα σε 1-2. Πέμπτο γκολ του Ισπανού.

Δείτε εδώ το γκολ:

Δεν κατάφερε όμως η Τσέλσι, παρά την κατοχή που είχε, να απειλήσει με αξιώσεις την ατσάλινη άμυνα της Λίβερπουλ και έχασε. Πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στους 10 μαζί με την Έβερτον στη δεύτερη θέση.

baka

Στη Γένοβα η Μίλαν νίκησε παλικαρίσια τη Σαμπντόρια. Σκόρερ ο Κάρλος Μπάκα στο 85′ με δεξί πλασέ .

Στους 6 βαθμούς και οι δυο ομάδες.

kavani

Στην Καν της Νορμανδίας η Παρί διέλυσε την τοπική ομάδα 0-6. Πρωταγωνιστής ο Καβάνι που έβαλε 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Λούκας και Ογκουστίν τα άλλα δυο. Η Παρί είχε βάλει 6 γκολ συνολικά στους τέσσερις πρώτους αγώνες της…

10 βαθμοί για την Παρί.

Στη Γερμανία η Κολονία νίκησε 3-0 τη Φράιμπουργκ με δυο γκολ του Μοντέστ και ένα του Μπιτενκούρτ από το ημίχρονο. Είναι προσωρινά μόνη πρώτη με 7 βαθμούς χωρίς να έχει δεχτεί ακόμα γκολ.

Στην Ισπανία Μπέτις και Γρανάδα ήρθαν 2-2. Η Γρανάδα προηγήθηκε 0-2 με Γκονζάλεζ και Μπουένο. Ισοφάρισαν οι Σεβιγιάνοι με δυο γκολ του Αλεγκρία. 5 βαθμοί για Μπέτις, 2 για Γρανάδα.