Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός, ανταγωνιστικός ως το 38’, αλλά ως συνήθως στο τέλος κατέρρευσε από τις τρίποντες βόμβες της Λοκομοτίβ και τα παιδαριώδη λάθη στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχασε για τρίτη φορά φέτος (76-67) από την ομάδα του Μπαρτζώκα!

Του Βαγγέλη Σπυράκη vagspirakis@gmkail.com -elefenet@gmail.com

Για περίπου 38 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά λίγο τα απανωτά τρίποντα της Λοκομοτίβ Κουμπάν στο τέλος, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης και τα λάθη (κυρίως στις πάσες) τον υποχρέωσαν στην τρίτη του ήττα στο Top16 της Ευρωλίγκας, με 76-67, κάνοντας του τον δρόμο για τα πλέι οφ να μοιάζει βουνό!

Ο Παναθηναϊκός δεν… μπήκε στο γήπεδο στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά στη συνέχεια το έφερε στα μέτρα του. Mε ένα εκπληκτικό σερί 16-4 και παίζοντας βασικά άμυνα πέρασε μπροστά (16-14) με μπροστάρηδες τους Καλάθη και Γιάνκοβιτς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που τις βρήκε ισόπαλες με 22-22.

Με… φόρα άρχισαν στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» οι οποίοι για επτά λεπτά επέβαλλαν τον… νόμο τους και προηγήθηκαν 36-24, περίπου τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Σ’ εκείνο το σημείο όμως έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στους γηπεδούχους να σκοράρουν 14 πόντους σε 2’50’’ και να πλησιάσουν στο πόντο (39-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το μομέντουμ ήταν υπέρ του συγκροτήματος του Γιώργου Μπαρτζώκα κι αυτό φάνηκε και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με την Λοκομοτίβ να περνάει μπροστά και να διατηρεί σταθερά μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων. Ωστόσο το «τριφύλλι» δεν είχε καμία διάθεση να τα παρατήσει και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις κυρίως με τον Φελντέιν (δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα) κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 53-51 και όλα ήταν ανοικτά.

Στην τελευταία περίοδο έγινε ντέρμπι, με τον Φώτση να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (57-58). Στη συνέχεια, μία τεχνική ποινή που δέχθηκαν οι «πράσινοι» έδωσε την ευκαιρία στην Κουμπάν να πάει στο +3 (61-58), ενώ ακολούθησε ένας εκατέρωθεν… βομβαρδισμός τριπόντων, με τους »πράσινους»να ξαναφέρνουν το ματς στα ίσια 64-64 και κάπου εκεί μια χαμένη επίθεση της Λοκομοτίβ έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να τρέξει αλλά ο Καλάθης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια τους και έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να κάνουν το 67-64. Μάλιστα, με το τρελό τρίποντο του Ντρέιπερ η διαφορά πήγε στο +6 (70-64), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Αυτό ουσιαστικά έκοψε τα… πόδια των παικτών του Τζόρτζεβιτς και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το… βιολί τους από την περιφέρεια, πήραν τη νίκη με το τελικό 76-67.

<iframe src=»https://embed.reembed.com/euroleague./0lRsui0MCdru2TyopO29pbo_» allowfullscreen frameborder=»0″ width=»560″ height=»345″></iframe>