Έπειτα από ένα επικό παιχνίδι στο «Allianz Arena», η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Μιλάνου και ελπίζει να στεφθεί, πρώτη φορά στην ιστορία της, πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Της το χρωστάει, μπορεί να πει κανείς, η ιστορία: το 1974 είχε φτάσει στο τότε Κύπελλο Πρωταθλητριών κι ενώ κρατούσε στα… πόδια της το τρόπαιο (κέρδιζε 0-1 την Μπάγερν), έφαγε ένα γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης (121΄) και το όνειρο της ανάβασης στην κορυφή της Ευρώπης έκανε στον επαναληπτικό (4-0 οι «Βαυαροί») φτερά. Το ίδιο συνέβη και πρόπερσι απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης: 1-0 υπέρ της για 94+ λεπτά, ισοφάριση με το γκολ του Ράμος ένα δεύτερο πριν σφυρίξει τρεις φορές ο διαιτητής, παράταση, κατάρρευση και… 0/2.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως, επιστρέφει για 3η φορά στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ελπίζοντας αυτή τη φορά ν’ αποδειχθεί και φαρμακερή: στο Μιλάνο στις 28/5 θα πάει -όπως πάντα- με το μαχαίρι στα δόντια, με μοναδικό στόχο ν’ ανέβει στην κορυφή του ευρωπαϊκού Έβερεστ και να κοιτάξει τους πάντες αφ’ υψηλού.

Η Μπάγερν πίεσε, προσπάθησε, αλλά η Ατλέτικο είναι αυτή που θα βρίσκεται το βράδυ της 28ης Μαΐου στο Μιλάνο! H ομάδα του «Τσόλο», παρότι βρέθηκε νωρίς να χάνει με 1-0, χάρη στο γκολ του Αλόνσο (30′), βρήκε τον τρόπο (όχι ότι δεν τον ήξερε δηλαδή) να βάλει την Μπάγερν με την πλάτη στον τοίχο… με το γκολ του Γκριεζμάν (54′) και να διαχειριστεί μέχρι τέλους την υπόθεση πρόκριση.

Οι Βαυαροί, που είχαν την κατοχή, προσπαθούσαν να σπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των Μαδριλένων, αλλά πάντα έπεφταν στην καλή αμυντική διάταξη της ομάδας του Σιμεόνε. Η Μπάγερν έφτασε κοντά στην ανατροπή (σ.σ. ήδη προηγούνταν με 1-0) στο 33′, όταν και κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Μίλερ, αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε και διατήρησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης! Ο Λεβαντόφσκι έβαλε… φωτιά στο γήπεδο στο 74′! Ο Αλάμπα σέντραρε από τα αριστερά, ο Βιδάλ έκανε ένα απίστευτο άλμα και έστρωσε με το κεφάλι στον Λεβαντόφσκι, που με κεφαλιά έκανε το 2-1 και έβαλε την Μπάγερν στο ματς.

Ωστόσο, οι «κολτσονέρος» ήταν αυτοί που είχαν τη μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσουν το παιχνίδι, όταν ο Τόρες έκανε το σόλο, ο Χάβι Μαρτίνεθ τον ανέτρεψε και ο Τσακίρ έδειξε την άσπρη βούλα. Ωστόσο, ήταν λάθος η απόφαση του Τούρκου διαιτητή, καθώς ο Ισπανός φορ ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο έξω. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση (84’), επέλεξε να στείλει την μπάλα όπως ο Μίλερ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Νόιερ… μιμήθηκε τον Όμπλακ και έπεσε σωστά, αποκρούοντας.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα όσο καμιά ομάδα στην Ευρώπη: σπατάλησαν το χρόνο, πίεσαν ψηλά και έπεφταν σαν καμικάζι πάνω σε οποιοδήποτε σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες της Μπάγερν, κρατώντας μέχρι το τελευταίο σφύριγμα την πρόκριση στα χέρια τους και περνώντας στο μεγάλο τελικό του Champions League ξανά ύστερα από δύο χρόνια, όπου θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το αυριανό ματς της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μάντσεστερ Σίτι.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/2cmxurakPG8″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>