Η πόλη του Λος Άντζελες εμπνέει φέτος τους Μπακς για τα απόλυτα θρίλερ. Μία ημέρα  μετά την νίκη με 96-97 επί των Κλίπερς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του έκαναν ντέρμπι και το παιχνίδι με τους Λέικερς, αφού απώλεσαν μία διαφορά 18 πόντων πριν τελικά καταφέρουν να πάρουν μία πολύ δύσκολη νίκη στο τέλος με 103-107.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη των Μπακς, αλλά και 8η στα τελευταία 9 παιχνίδια τους, κάτι που ανέβασε το ρεκόρ τους στο 34-34 και τους βοηθά να πατήσουν ακόμα πιο γερά στην 7η θέση για την είσοδό τους στα φετινά πλέι-οφ.

Ο Γιάννης πραγματοποίησε ακόμα μία τεράστια εμφάνιση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους, με 11/16 σουτ, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ αποβλήθηκε με 6 φάουλ, 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Kρις Mίντλεντον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 30 πόντους, με τον Γκρεγκ Mονρόε να προσθέτει 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά να αποβάλλεται παρέα με τους Nικ Γιανγκ και Ντε Άντζελο Ράσελ λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου επειδή οι τρεις τους κόντεψαν να έρθουν στα χέρια.

Για τους Λέικερς της μετά Κόμπε Μπράιαντ εποχής, που με αυτή την ήττα έμειναν και μαθηματικά εκτός πλέι-οφ για 4η συνεχόμενη χρονιά, είχαν oι Τζόρνταν Κλάρκσον 21 πόντους, Ίβιτσα Ζούμπατς 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, Nικ Γιανγκ 16 πόντους και Ντε Άντζελο Ράσελ 14 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι οι Μπακς να καταφέρουν με ένα σερί 8-0 να ξεφύγουν με 24-31 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο, μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 33-44, αλλά δεν έμειναν εκεί, παρά λίγο αργότερα ξέφυγαν με 15 ολόκληρους πόντους, 40-55, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 46-61.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπακς ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αυτή των 18 πόντων: 51-69. Κάπου εκεί ωστόσο οι Λέικερς άρχισαν σιγά σιγά να αντιδρούν και να ροκανίζουν τη διαφορά, μειώνοντας σε 77-84 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Οι Μπακς πάντως έδειξαν να συνέρχονται άμεσα, ξεφεύγοντας εκ νέου με 86-99 στα μέσα της τέταρτης περιόδου με καλάθι και φάουλ του Γιάννη, αλλά και με 93-103 περίπου 2 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Οι Λέικερς όμως απάντησαν τότε με ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 100-103 με 8 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του παιχνιδιού. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Μπρόγκντον για το 100-105 και ένα τρίποντο του Κλάρκσον για το 103-105, για να έρθει στο τέλος ο Μίντλεντον με 2/2 βολές να διαμορφώσει το τελικό 103-107, χαρίζοντας μια τεράστια νίκη για το Μιλγουόκι.