Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΚ στην Τρίπολη (2-0), από τον Αστέρα.

Ο Αστέρας “έσπασε” το αήττητο της ΑΕΚ καθώς εκμεταλλεύτηκε τόσο την κούραση της από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα-Ευρώπη, όσο και το ροτέισον από τον Μανόλο Χιμένεθ (που δεν του βγήκε) και νίκησε την Ένωση με 2-0. Οι γηπεδούχοι που έβγαλαν και πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι τους, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα κενά και τα αγωνιστικά προβλήματα που έβγαλε η Ένωση, και με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν μια ουσιαστικά εύκολη νίκη.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ, δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες του ΠΑΟΚ αλλά και του Ολυμπιακού., καθώς σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η ήττα.

Οι Αρκάδες «χτύπησαν» στο 47ο λεπτό με τον Μουνάφο, ενώ την χαριστική βολή από την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, ήρθε στο 81’ με αντεπίθεση την οποία ολοκλήρωσε ο Μανιάς. Δεν αποβλήθηκε στο 76ο λεπτό ο Ισνάλντο, ο οποίος έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Αϊντάρεβιτς