Ο Παναθηναϊκός έκανε επική ανατροπή, στο χθεσινό παιχνίδι με την Ρεάλ και έδειξε ότι δεν έχει ταβάνι.

Το ΟΑΚΑ παρέμεινε απόρθητο μετά από εννέα αγωνιστικές στην EuroLeague καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods επιβλήθηκε με 82-80 της Ρεάλ Μαδρίτης κι έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην διοργάνωση.

Το χθεσινό παιχνίδι για τους παίκτες του Πασκουάλ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε χαμένο. Οι κακές περιστροφές η κακή προσωπική άμυνα, επέστρεψε στην παρέα του Ντόντσιτς να πετύχει 54 πόντους σε 20 λεπτά.

Όμως όταν οι ”πράσινοι” αποφάσισαν να παίξουν σαν Εξάστερος…τότε τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Το στοίχημα για τους «πράσινους» ήταν να παίξουν άμυνα και να φάνε φάνε 25 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Και τελικά τα κατάφερε.

Το σύνθημα για την νίκη τον έδειξε σε όλους, ο Γκιστ και έτσι ο ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 22-8 κι έφερε το ματς στα ίσια (62-62) στο 28′ μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους του Κρις Σίνγκλετον . Η αναμέτρηση έγινε ξανά ντέρμπι με τον Κέι Σι Ρίβερς ν’ αναλαμβάνει δράση επιθετικά και στο 35′ με εύστοχο τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 75-73, με συνέπεια το ματς να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Μετά από αυτό, όλα πήγαν στη μία κατοχή. Οι “πράσινοι” βρήκαν ένα μεγάλο σουτ με τον Παππά στα 22.8” για το +2 (80-78), ο Λούκα Ντόντσιτς απάντησε άμεσα με 2/2 βολές, για να αναλάβει δράση ο Τζέιμς Γκιστ και να “γράψει” το τελικό σκορ (82-80) με 15.5” για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία κατοχή της αναμέτρησης, αλλά το τρίποντο του Τρέι Τόμπκινς βρήκε σίδερο, με τη νίκη να καταλήγει στην πλευρά του Παναθηναϊκού Superfoods.

Πλέον ο Παναθηναϊκός είναι στο 6-3 και την άλλη εβδομάδα περιμένει στο ΟΑΚΑ την Μάλαγα.