Ο Sam Querrey πέταξε εκτός Wimbledon τον Novak Djokovic, κάτοχο του τροπαίου τα δύο τελευταία χρόνια.

Ο Αμερικανός, Νο 41 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε τον Σέρβο με 3-1 σετ (7-6, 6-1, 3-6, 7-6) και προκρίθηκε στους 16 του αγγλικού Grand Slam, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Nicolas Mahut.

Ο Nole στον αγώνα που ξεκίνησε χθες βρέθηκε εξ αρχής σε δύσκολη θέση, αφού κυνηγούσε την ανατροπή του 0-2. Η βροχή όμως που άρχισε να πέφτει στο Λονδίνο υπήρξε αιτία διακοπής του παιχνιδιού, που ξανάρχισε σήμερα. Ο Σέρβος μείωσε στο τρίτο σετ σε 1-2, ενώ στη συνέχεια είχε τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά δεν την αξιοποίησε. Πέτυχε το break στο 9ο game του 4ου σετ (5-4), όμως απέτυχε να αξιοποιήσει το δικό του σερβίς για να ισοφαρίσει, καθώς ο Querrey απάντησε με δικό του break για το 5-5 και το 6-5, για να διακοπεί το παιχνίδι και πάλι λόγω της βροχής.

Οι δύο αθλητές επέστρεψαν στο court έπειτα από μία ώρα. Τα λάθη του κορυφαίου τενίστα στον κόσμο έδωσαν την ευκαιρία στον Querrey να δημιουργήσει δύο ευκαιρίες για match point και τελικά στο δεύτερο απ΄ αυτά ο 28χρονος εκθρόνισε τον Sέρβο από το θρόνο του και έβαλε τέλος στο σερί των 30 διαδοχικών νικών σε Grand Slam.