Του Βαγγέλη Σπυράκη

Τεράστια πρόκριση για την Ισλανδία, που πέταξε εκτός του Euro την Αγγλία με 2-1.

Μετά το Brexit, οι Άγγλοι βιώσανε έναν ακόμα exit… και μάλιστα πιο οδυνηρό. Αυτό από το Euro 2016. Οι «Looser», όπως είναι το παρατσούκλι των Άγγλων, είδαν τους «Ψαράδες»… της Ισλανδίας να τους στερούν το δικαίωμα να περάσουν στην προημιτελική φάση του Euro, κερδίζοντάς τους -με ανατροπή μάλιστα- 2-1.

Στην παρθενική της συμμετοχή σε Euro η Ισλανδία έγραψε ιστορία σίγουρα, καθώς οι Βίκινγκς βρέθηκαν με την «πλάτη» στον τοίχο μόλις στο 5′, όταν ο Χάλντορσον ανέτρεψε τον Στάριτζ, και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γουέιν Ρούνεϊ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, δεν αστόχησε και τα «Λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ. Οι πανηγυρισμοί, όμως, διήρκεσαν λίγο. Ελάχιστα. Για την ακρίβεια ένα λεπτό, δεδομένου ότι οι «Ψαράδες» απάντησαν στο 6′ με ένα… βρετανικό γκολ! Ο Γκούναρσον εκτέλεσε το πλάγιο από δεξιά, έστειλε την μπάλα στην περιοχή της Αγγλίας, ο Άρνασον πήρε την κεφαλιά και έδωσε την ασίστ στον (ανενόχλητο) Σίγκουρντσον, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1!

000702

Από εκεί και πέρα, το σχέδιο της ομάδας του Λαρς Λάγκερμπακ δούλεψε στην εντέλεια και στο 18′ ακούστηκαν περίπου… χιλιάδες γκολ στο Stade de Nice! Η άμυνα των «Λιονταριών» κοιμήθηκε, ο Σίγκθορσον από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ και νίκησε τον Χαρτ, που θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα! Το 2-1 υπέρ των «Ψαράδων» ήταν γεγονός και οι… εφιάλτες άρχιζαν να στοιχειώνουν τους Άγγλους.

Στην επανάληψη περίμεναν όλοι ότι θα αρχίσει να… κατηφορίζει το γήπεδο, καθώς οι Άγγλοι θα πίεζαν για την ισοφάριση αρχικά και μετά την ανατροπή. Όμως διαψεύστηκαν πανηγυρικά. Οι Ισλανδοί έπαιξαν το χαρτί… της γάτας με το ποντίκι, άφησαν τους Άγγλους να ψάχνουν τα «βαριά όπλα» τους με σέντρες και χτύπαγαν στις αντεπιθέσεις και στο 55′ άγγιξαν το 3-1!

000709

Η άμυνα της Αγγλίας δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα, ο Σίγκουρντσον με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να νικήσει τον Χαρτ, αλλά αυτήν τη φορά ο τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Σίτι φώναξε «παρών». Οι «Ψαράδες» έφτασαν να τελειώσουν το ματς ξανά στο 83′, με τον Γκούναρσον να «χορεύει» τον αντίπαλό του και να σουτάρει, αλλά να τον σταματάει ο Χαρτ.

Στα επόμενα λεπτά που απέμεναν, η Αγγλία «φλέρταρε» με έναν εξευτελιστικό αποκλεισμό και η Ισλανδία ήθελε λίγο ακόμη να ζήσει το απόλυτο όνειρο. Και έτσι έγινε. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους «Ψαράδες» να πανηγυρίζουν μία επική, μία ανεπανάληπτη πρόκριση, και την Αγγλία να βιώνει ακόμα ένα βράδυ ντροπής!

Πλέον στο… δρόμο των Ισλανδών είναι η Γαλλία!