Του Γιάννη Μαρνέλλου

Ο Αργεντινός γίγαντας πέρασε στον τελικό του τένις με 2-1 σετ και εξαιρετική εμφάνιση. Απέκλεισε τον μεγάλο Ναδάλ όπως είχε κάνει και με τον Τζόκοβιτς και τώρα τον περιμένει ο Βρετανός Άντι Μάρεϊ.

Ο Ναδάλ, σημαιοφόρος και σούπερ σταρ της Ισπανίας, πήρε την Παρασκευή το χρυσό μετάλλιο στο διπλό με τον Λόπεθ, αλλά στο μονό δεν θα το επαναλάβει. Πάντως στο πρώτο σετ επικράτησε με 7-5.

Ο «Ντέλπο» όμως αντέδρασε και έπαιξε πολύ καλά στο σερβίς του, με αποτέλεσμα να πάρει με 6-4 το δεύτερο σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ δεν φαινόταν ότι θα μπορούσε κάποιος να κάνει μπρέικ και όμως ο Αργεντινός το έπραξε κάνοντας το 6-5, με τον Ναδάλ να είναι με την πλάτη στον τοίχο. Κι όμως ο σπουδαίος Ισπανός ανταπέδωσε το μπρέικ με «λαβ γκέιμ» (50-0) πετυχαίνοντας τρομερούς πόντους και ισοφάρισε 6-6 στέλνοντας το ματς στο tie break.

Εκεί ο Ντελ Πότρο πήρε το προβάδισμα νωρίς και έφτασε στο 5-4 με το σερβίς δικό του. Ο Ναδάλ δεν παραδόθηκε και έκανε ένα mini break παραμένοντας κοντά στο σκορ (6-5). Τότε όμως ο Ντελ Πότρο δεν έχασε το δεύτερο ματς πόιντ και απέκλεισε τελικά τον Ναδάλ με mini break και αυτός.

elpotro

Το 2012 στο Λονδίνο ο Ντελ Πότρο είχε ηττηθεί απ´ τον Φέντερερ στον ημιτελικό και πήρε το χάλκινο στη συνέχεια. Στο φετινό τελικό θα αντιμετωπίσει τον Άντι Μάρεϊ που είναι και ο κάτοχος του χρυσού το 2012. Ο Ναδάλ είχε πάρει το χρυσό το 2008 στο Πεκίνο και τώρα θα διεκδικήσει το χάλκινο απέναντι στον Ιάπωνα Νισικόρι.

Σε κάθε περίπτωση και οι δυο αθλητές έχουν κάνει καταπληκτικό τουρνουά, αφού προέρχονται από συνεχόμενους τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια και απέχουν από τις διακρίσεις. Ο Ντελ Πότρο έχει κάνει τρεις εγχειρήσεις στον καρπό του ενώ ο Ναδάλ είχε να παίξει τένις επίσημα εδώ και 3 μήνες σχεδόν.