Του Βασίλη Διαμαντάκη

Όταν έχεις στον τελευταίο αγώνα στην κανονική περίοδο τα καλύτερα ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας με 40 νίκες – 1 ήττα μέσα στην έδρα σου, και 69 νίκες – 13 ήττες σε ολόκληρη την κανονική περίοδο το λιγότερο που θέλεις είναι να κατακτήσεις τον τίτλο ξανά.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς είναι οι αυτοκρατορία μετά τους Μπουλς, από το μακρινό 1999 με 5 πρωταθλήματα στο ενεργητικό τους. Και είναι πανέτοιμοι και για το έκτο. Το απέδειξαν με τον πιο εμφατικό τρόπο απέναντι στην Οκλαχόμα.Βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους αλλά στο τέλος γύρισαν το παιχνίδι μέσα στο καυτό Σαν Αντόνιο έστω και στην παράταση νικώντας πολύ δύσκολα την Οκλαχόμα με 102-98.

Στον τελευταίο και εντός έδρας αγώνα τους με την Oκλαχόμα είδαν τους Θάντερ να κατεβαίνουν χωρίς τους Kevin Durant, Russell Westbrook και Serge Ibaka, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να παλέψουν το παιχνίδι με όλες τους τις δυνάμεις, να προηγηθούν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά 41-23 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου!

Αυτό που είχε σημασία για το Σαν Αντόνιο ήταν η νίκη. Κι αυτό γιατί ολοκλήρωσαν τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους με ρεκόρ 40-1, ισοφαρίζοντας το καλύτερο ρεκόρ όλων των εποχών για εντός έδρας νίκες, που κατείχαν οι Σέλτικς του Λάρι Μπερντ από την σεζόν 1985-1986 με 40-1 και αυτοί. Και το οφείλουν πάνω από όλα στο δίδυμο των Kawhi Leonard με 26 πόντους και Tony Parker 20 πόντους που πήραν την ομάδα στις πλάτες τους στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Για τους Θάντερ, οι Enes Kanter, Steven Adams, Dion Waiters και Cameron Payne είχαν από 17 πόντους ο καθένας τους.

Το παιχνίδι κύλισε στην αρχή πόντο – πόντο. Κι αυτό γιατί έπειτα από εκπληκτικό ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 41-23 στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 53-43. Όσο περνούσε η ώρα, ωστόσο, οι Σπερς ισορροπούσαν το παιχνίδι παρά την αποχώρηση του LaMarcus Aldridge από το παρκέ πρήστηκε ένα δάκτυλό του φτάνοντας να περάσουν μπροστά με 74-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, μάλιστα, το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να δείχνουν να καθαρίζουν όταν ξέφυγαν με 93-88 δύο λεπτά πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου. Έτσι φάνηκε εκείνη την στιγμή. Αλλά οι Θάντερ δεν το έβαλαν κάτω και με πέντε σερί πόντους του Waiters έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως Σαν Αντόνιο ήταν σαφώς πιο ψύχραιμο και με τους Leonard με 6 πόντους και Parker με ένα καθοριστικό τρίποντο να σημειώνουν και τους 9 πόντους της ομάδας τους έφτασαν στην νίκη με το 102-98.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/0RnGo5bzN-0″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>