Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και με δύο γκολ του Λουίς Σουάρες έφθασε στην ανατροπή (2-1) και πήρε σημαντική νίκη επί της Ατλέτικο. Η Μπάγερν απέκτησε αβαντάζ πρόκρισης (1-0) εν όψει της ρεβάνς στη Λισαβόνα, αλλά η επικίνδυνη Μπενφίκα ελπίζει στην ανατροπή!

Του Βαγγέλη Σπυράκη elefenet@gmail.com

Ο Φερνάντο Τόρες, από παραλίγο ήρωας έγινε ο μοιραίος παίκτης για την Ατλέτικο. Ο Ισπανός φορ πάγωσε το «Καμπ Νόου» όταν άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο στο 25′. Όμως δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ( με δυο κίτρινες κάρτες, στο 29′ για μαρκάρισμα στον Νεϊμάρ και στο 35′ για μαρκάρισμα στον Μπουσκέτς) και έδωσε την ευκαιρία στην Μπάρτσελονα, να αντεπιτεθεί και να πετύχει την ανατροπή με τα γκολ του Λουίς Σουάρες στο 63′, 74′ φτάνοντας στην νίκη με με 2-1, και να έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους «4» του Champions League. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να φτάσει σε σκορ ασφαλείας, αν στο το 51′ ο Νεϊμάρ, σημάδευε καλύτερα και δεν έστελνε την μπάλα στο δοκάρι , ενώ ο Βραζιλιάνος αστόχησε σε σουτ εξ’επαφής στο 61′.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/MPS5Yh7FNDw» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>

Άτυχη η Μπενφίκα

vidal

Χάρη στο γρήγορο γκολ του Αρτούρο Βιδάλ η Μπάγερν νίκησε με 1-0 την Μπενφίκα στο Μόναχο και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League. Ο διεθνής Χιλιανός μέσος έκανε το 1-0 (2′) με κοντινή κεφαλιά από την σέντρα του Τζουάν Μπερνάτ από αριστερά, έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, αλλά οι Πορτογάλοι δεν πανικοβλήθηκαν. Απεναντίας στην επανάληψη θα μπορούσαν να πάρουν την ισοπαλία και να έχουν αυτοί τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, αν στο 70′ ο Κώστας Μήτρογλου δεν κλοτσούσε… αέρα μέσα από την μικρή περιοχή για να κάνει το 1-1