Με 2-0 επικράτησε η Μπαρτσελόνα της Άρσεναλ στην πρώτη παρτίδα και εν όψει του επαναληπτικού έχει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε η πρωταθλήτρια Ευρώπης τη ρεβάνς με την Άρσεναλ για τη φάση των «16» του Champions League, καθώς επικράτησε 2-0 στο «Emirates», με δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι (71′ , 83′ πέν.) που «νίκησε» για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Πετρ Τσεχ, δις μάλιστα.

Δέκα λεπτά αρκούσαν στους Μπλαουγκράνα να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα. Να… κρύψουνουν την μπάλα! Σε μια εκπληκτική αντεπίθεση, ο Νεϊμάρ άνοιξε στο πλάι στον Σουάρες, αυτός έκοψε μέσα για τον Βραζιλιάνο, ο οποίος έφθασε μέχρι την περιοχή, γύρισε στον Μέσι που έκανε την προσποίηση στον Τσεχ και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε ένα εκρηκτικό δίλεπτο (78’-79’) όπου η μεν Μπαρτσελόνα «έκρυψε» ξανά την μπάλα, αλλά ο Σουάρες την έστειλε στο δεξί δοκάρι και η δε Άρσεναλ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ράμσεϊ, αλλά δεν πρόλαβε με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Και αφού η Άρσεναλ δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, η Μπαρτσελόνα την αποτελείωσε. Ο Μέσι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Φλαμινί στο 82’, που είχε ένα λεπτό που βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο. Ένα λεπτό μετά, ο Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία, τον Τσεχ στην αριστερή, νικώντας τον για δεύτερη φορά και διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.