Η Εθνική πόλο ανδρών πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση, ηττήθηκε από την Αυστραλία (12-7) και περιμένει να δει σε ποια θέση θα τερματίσει και με ποια ομάδα αναμετράται στα προημιτελικά.

Η Εθνική πόλο μάλλον επαναπαύθηκε, λόγω της πρόκρισής της στην επόμενη φάση, και γνώρισε βαριά ήττα από την Αυστραλία με 12-7, που σημαίνει ότι οριστικά δεν είναι στην κορυφή του ομίλου της. Περιμένει μάλιστα τι θα γίνει στα άλλα δύο παιχνίδια, ώστε να δει σε ποια θέση θα τερματίσει και με ποια ομάδα θα διασταυρωθεί στην 8άδα του Ολυμπιακού τουρνουά.

Κακή στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (δέχτηκε δέκα γκολ σε αυτό το διάστημα), νευρική και με λάθος επιλογή στην επίθεση. Στο πρώτο οκτάλεπτο, επιθετικά η Εθνική πήγε καλά, πέτυχε τρία γκολ (δύο ο Φουντούλης και ένα ο Μουρίκης), όμως δέχτηκε πέντε και μοιραία βρέθηκε πίσω με δύο γκολ. Το δεύτερο οκτάλεπτο του αγώνα αποδείχθηκε καταστροφικό και με επιμέρους 5-1 το ημίχρονο έκλεισε με 10-4.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα βελτιώθηκε και μάλιστα στην τρίτη περίοδο δεν δεχτήκαμε γκολ. Πετύχαμε όμως μόλις ένα με τον Φουντούλη και η διαφορά μειώθηκε απλά στα πέντε τέρματα. Όλα ήταν διαδικαστικά πλέον, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και το ματς ολοκληρώθηκε στο +5 για την Αυστραλία, αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Πλέον, αφού χάθηκε η πρώτη θέση στον όμιλο, η Ελλάδα απέφυγε στους «8» το Μαυροβούνιο και πλέον περιμένει μία εκ των Ιταλίας ή Ισπανίας.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 5-1, 0-1, 2-2