Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε δύσκολα τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 80-75. Επιστροφή στις νίκες για Γαλατάσαραϊ, ενώ η ΤΣΣΚΑ διέσυρε την Αρμάνι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε απέναντι στην ανταγωνιστική Μακάμπι Τελ Αβίβ, που προηγήθηκε και με +10 (43-53 στο 27′) στην τρίτη περίοδο, αλλά στο τέλος έφτασε στη νίκη με σκορ 80-75. Οι Ισπανοί συνεχίζουν στη 2η θέση με ρεκόρ 12-5. Οι Ισραηλινοί αντιθέτως βρίσκονται χαμηλά, στη 14η θέση, έχοντας αρνητικό ρεκόρ 6-11.

Είδε ξανά «ροζ φύλλο»… η Γαλατά

Η τουρκική ομάδα γεύτηκε ξανά τη χαρά της νίκης, έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη της Ζαλγκίρις Κάουνας με 87-79. Η Γαλατάσαραϊ ξεκόλλησε έτσι από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Λιθουανοί έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη της πρόκρισης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στηριζόμενοι στον Τιμπόρ Πλάις, στην επίθεση. Στη δεύτερη περίοδο ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να πάρουν τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-34). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους στην άμυνα αλλά λογάριαζαν χωρίς Πλάις, Φιτιπάλντο και Γκιουλέρ, που έκαναν το 65-57 για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι κράτησαν μία διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο τελικό 87-79.

Τη «σκόρπισε»

Επέστρεψε στις νίκες η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έκανε φύλλο και φτερό την Αρμάνι (101-64), η οποία καταρρέει. Οι Ιταλοί έφτασαν τις δέκα σερί ήττες στην Ευρωλίγκα και έχουν πλέον ρόλο κομπάρσου, ενώ οι Ρώσοι παραμένουν πρώτοι με 13-4.