Το αυτογκόλ του Σαΐβερσον στο 88 λεπτό που έδωσε την ισοπαλία στην Ουγγαρία.

Με ισοπαλία (1-1) τελείωσε ο αγώνας της Ισλανδίας με την Ουγγαρία. Ο «κανόνας» του φετινού Εuro, που θέλει να βλέπουμε γκολ στα τελευταία λεπτά, επιβεβαιώθηκε για μια ακόμα φορά.

Οι Βορειοευρωπαίοι προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 38′. Προηγήθηκε άστοχη έξοδος του Κίραλι, η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη και στη συνέχεια ο Κάνταρ ανέτρεψε τον Γκούναρσον μέσα στη περιοχή. Το πέναλτι, που καταλόγισε ο Ρώσος διαιτητής Καράσεβ, εκτέλεσε με επιτυχία ο Σίγκουρτσον.

Οι Ούγγροι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 88΄ με αυτογκόλ του Σάιβαρσον όταν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από συρτή κάθετη σέντρα του Νίκολιτς.
Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Ουγγαρία, είχε την κατοχή της μπάλας ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και απείλησε περισσότερο την εστία των Ισλανδών με κάποια μακρινά σουτ, ποντάροντας στην αστάθεια του γκολκίπερ Χάλντορσον.

Την καλύτερη ευκαιρία της την είχε η Ισλανδία στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν το φάουλ που κέρδισε ο Φινμπόγκασον λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει στην αρχή ο Σίγκουρντσον και στη συνέχεια ο Γκιούντγιονσεν ο οποίος σούταρε άουτ.

Ένα παιχνίδι που σε γενικές γραμμές δεν ήταν καλό, με αρκετές κίτρινες κάρτες, 3 για κάθε ομάδα. Ο Φινμπόγκασον με την κάρτα που δέχθηκε θα χάσει το επόμενο καθοριστικό παιχνίδι. Μ’  αυτή την ισοπαλία η Ουγγαρία έφτασε τους 4 βαθμούς ενώ η Ισλανδία στους 2. Στην επόμενη αγωνιστική, όπου και θα ξεκαθαρίσει το θέμα της πρόκρισης, οι Μαγυάροι θα παίξουν με την Πορτογαλία και οι Ισλανδοί με την Αυστρία.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Σάιβαρσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Γκούναρσον (66′ Χάλφρεντσον), Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον (69′ Φινμπόγκασον), Σίγκτορσον (84′ Γκούντγιονσεν).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραλι, Λανγκ, Γκούζμιτς, Γιούχας (84′ Σάλαι), Κάντερ, Γκέρα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Στίμπερ (67′ Νίκολιτς), Τζούτζακ, Πρίσκιν (67′ Μπέντε).