Του Βασίλη Διαμαντάκη

Έκαναν απίστευτα λάθη. Παραλίγο να πέσουν θύμα της ανατροπής της χρονιάς. Δέχθηκαν το πιο τρελό καλάθι των φετινών πλέι οφ. Στο τέλος, όμως, οι Χιτ πέτυχαν το στόχο τους. Άλωσαν το Tορόντο με 102-96, έκαναν το 1-0 στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ και πλέον έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Κι ας μας πρόσφερε το συγκλονιστικότερο φινάλε κανονικής διάρκειας ενός αγώνα των φετινών πλέι οφ ο Kyle Lowry.

Ο γκαρντ ήταν αυτός που ολοκλήρωσε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 7-1 του Toronto στα τελευταία 19 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα χάρη σε buzzer-beater που σημείωσε από το κέντρο του γηπέδου, με το οποίο οι Καναδοί μετέτρεψαν το εναντίον τους 89-83 σε 90-90. Για να φτάσουμε βέβαια μέχρι εκεί, χρειάστηκε κατά σειρά να γίνουν τα εξής: Να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Terrence Ross 89-86, να κάνουν λάθος επαναφορά οι Χιτ και να κερδίσει φάουλ ο Ross μειώνοντας με 1/2 βολές σε 89-87, να απαντήσει με 1/2 βολές ο Hassan Whiteside για το 90-87 και μετά να έρθει ο Lowry με τρίποντο από το κέντρο να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως, κι ενώ θεωρητικά το πάνω χέρι στην ψυχολογία το είχαν οι Ράπτορς, το Μαϊαμι μπήκε φουριόζο, έτρεξε ένα σερί 8-0 ξεφεύγοντας με 98-90 και στο τέλος άντεξε και την απέλπιδα προσπάθεια των Καναδών να κάνουν νέα ανατροπή, με τον Dwyane Wade να κλέβει την μπάλα από τα χέρια του DeMar DeRozan με το σκορ στο 99-96 για το Miami, διαμορφώνοντας το τελικό 102-96 με καλάθι και φάουλ.

Κύριοι υπεύθυνοι για αυτό ήταν οι Goran Dragic, 26 πόντοι με 10/20 σουτ, 3/5 βολές, Dwyane Wade, με 24 πόντους 10/21 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και Joe Johnson, 16 πόντους με 7/19 σουτ και 7 ριμπάουντ, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση, την ίδια στιγμή που ο Hassan Whiteside με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ πάλευε στην άμυνα, αλλά έβλεπε τον Jonas Valanciunas, με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, να κερδίζει τη μεταξύ τους μονομαχία.

Ο Kyle Lowry για ένα ακόμα παιχνίδι στα φετινά πλέι οφ ήταν απογοητευτικός, ολοκληρώνοντας το ματς με 7 πόντους με 2/6 δίποντα και 1/7 τρίποντα, το μόνο τρίποντο που σημείωσε ήταν αυτό από το κέντρο του γηπέδου που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με αποτέλεσμα να πάει άκαρπη η καλή βραδιά του μοιραίου στο τέλος DeMar DeRozan με 22 πόντους με 9/22 σουτ και το ματς του Terrence Ross με 19 πόντους.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αγχωμένες στην επίθεση και το Τορόντο να χτίζει μια μικρή διαφορά στην αρχή 12-6 πριν τελικά το Mαϊάμι ισοφαρίσει σε 18-18 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ για αρκετή ώρα, μέχρι οι Ράπτορς να καταφέρουν να ξεφύγουν εκ νέου με 41-35 και το Mαϊάμι να μειώσει σε 43-41. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο όλα όμως θα άλλαζαν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ, και κατάφεραν σταδιακά να πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 65-59 και 68-63 στην πρώτη περίοδο. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 10 πόντους 75-65 και 79-69. Τότε ήταν που ξεκίνησε την αντεπίθεσή του το Tορόντο το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρελό τρίποντο του Lowry, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση, όπου το Mαϊάμι κατάφερε να πάρει στα τελευταία δευτερόλεπτα μία σπουδαία νίκη με το τελικό 102-96.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/_t61xPPykFg» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>