Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι το μέλλον του Μιλγουόκι, αλλά πάνω από όλα το ίδιο το μέλλον του ΝΒΑ. Χθες ήταν ο απόλυτος ηγέτης των Μπακς, για άλλο ένα βράδυ, όμως το Τορόντο βρίσκεται σε άλλο επίπεδο τα τελευταία χρόνια και το πιστοποίησε νικώντας με το εντυπωσιακό μέσα στο Μιλγουόκι 107-89.

Ο σούπερ-σταρ διεθνής και μελλοντικός All-Star πρόσθεσε ακόμα μία μαγική εμφάνιση έχοντας κόντρα στους Ράπτορς 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κοψίματα. Αυτή τη φορά, δεν ήταν αρκετός για τους Μπακς, από τους ανώτερους Ράπτορς, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους DeRozan, Valanciunas και τον μόνιμο απόντα τους τελευταίους μήνες DeMarre Carroll.

Υπήρχε όμως ο Kyle Lowry που σταμάτησε στους 25 πόντους, με τον Norman Powell να ακολουθεί με 17 πόντους, τον Patrick Patterson να προσθέτει 14 πόντους και τον Bismack Biyombo 12 πόντους και 13 ριμπάουντ για τους Ράπτορς. Για τους Μπακς καλός ήταν και ο Jabari Parker με 18 πόντους, ενώ ο Khris Middleton έμεινε μόνο στους 12 πόντους.

Οι Μπακς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, κλείνοντας την 1η περίοδο προηγούμενοι με 28-22. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το Tορόντο άρχισε να επιβάλλει σταδιακά το ρυθμό του, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενο με το ισχνό με 52-49. Και στο β΄ ημίχρονο θα ερχόταν η απογείωση για το Τορόντο.

Με τον Lowry να σκοράρει συνεχώς και την άμυνα να γίνεται συμπαγής πια, οι φιλοξενούμενοι θα άνοιγαν τελείως τη διαφορά με ένα επιμέρους σκορ 19-6, ξεφεύγοντας με 71-55. Για να φτάσουν να προηγηθούν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο 99-72, τελειώνοντας οριστικά το παιχνίδι.