Του Βασίλη Διαμαντάκη

Το Μαϊάμι αποδεικνύεται ανταγωνιστικό όσον αφορά τα πλέι-οφ. Και αυτό γιατί δεν έχει να χάσει τίποτα απολύτως την φετινή σεζόν. Αντιθέτως αυτοί που έχουν να χάσουν είναι οι Ράπτορς που έχουν βάλει ιδιαίτερα ψηλά τον πήχη.

Οι Χιτ διαθέτουν όμως τον σούπερ-σταρ Ντουέιντ Γουέιντ ο οποίος έστω και στα τελειώματα της καριέρας του αποδεικνύεται μια κλάση παραπάνω από τους παίκτες του Τορόντο. Φρόντισε να το δείξει με τον πιο εμφατικό τρόπο σημειώνοντας 30 πόντους με 13/24 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και οδηγώντας στην παράταση τους Χιτ στην νίκη με 94-87 απέναντι στους Ράπτορς ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά.

Ο Wade έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ, συμπεριλαμβανομένου του λέι-απ που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ενώ στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με ένα κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Όλα αυτά ήταν αρκετά ωστόσο για το Μαιάμι που εκτός του Wade είδε τους Gordan Dragic και Joe Johnson να έχουν από 15 πόντους, με τους Deng και Justise Winslow να ακολουθούν έχοντας από 9 πόντους.

Από την αντίπερα όχθη οι δύο σταρ των Raptors μόνο σαν σταρ δεν έπαιξαν. Kyle Lowry και DeMar DeRozan είχαν μαζί 19 πόντους με 6/28 σουτ και 7/11 βολές με τον πρώτο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη και να αποβάλλεται με 6 φάουλ λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου, ενώ ο δεύτερος έμεινε στους 9 πόντους με 4/17 σουτ, 1/4 βολές, 0 ασίστ και 3 λάθη Ο DeRozan, μάλιστα, πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου στον πάγκο και πήρε χρόνο συμμετοχής μόνο στο τέλος μόνο επειδή αποβλήθηκε με 6 φάουλ ο Lowry.

Πώς όμως κατάφερε το Toronto να μείνει μέσα στο ματς παρά την τραγική βραδιά των σταρ του; Χάρη στους ρολίστες του Cory Joseph 14 πόντους, Terrence Ross 14 πόντους, Biscmack Biyombo 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και DeMarre Carroll 13 πόντους, οι οποίοι και τράβηξαν στο σκορ την ομάδα τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το Μαιάμι να καταφέρει με ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγει με 25-21. Όχι για πολύ, όμως, αφού στην δεύτερη περίοδο οι Ράπτορς ισοφάρισαν εκ νέου σε 29-29 και 35-35. Τότε όμως ήταν που οι Χιτ ξύπνησαν και κλείνοντας την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 9-0 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους Ράπτορς. Οι Καναδοί κατάφεραν γρήγορα-γρήγορα να ισοφαρίσουν σε 48-48 στη τρίτη περίοδο, αλλά και να ξεφύγουν με 60-54. Συνέχισαν μάλιστα να έχουν το πάνω χέρι και στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους 77-68.

Το Mαιάμι όμως δεν τα παράτησε ούτε μια στιγμή, επιστρέφοντας στο ματς, ενώ τελικά κατάφερε να στείλει και το παιχνίδι στην παράταση χάρη σε λέι-απ του Wade, ο οποίος ισοφάρισε σε 83-83 λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου, με τον Joseph να χάνει την ευκαιρία να δώσει την νίκη στο Τορόντο.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, χρειάστηκαν 2 λεπτά για να μπει καλάθι. Και, μάλιστα, ήταν αυτοκαλάθι του Patrick Patterson, ο οποίος έδωσε προβάδισμα με 85-83 στο Mαιάμι. Στην επόμενη φάση ο Johnson έκανε το 87-83 για τους Heat και έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω, φτάνοντας στην νίκη με 94-87.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/h0_roEg90wA» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>