Του Βασίλη Διαμαντάκη

Αυτά που κάνει τα τελευταία δύο χρόνια στο παγκόσμιο μπάσκετ ο Στέφεν Κάρι είναι κυριολεκτικά από άλλο πλανήτη. Με τον ίδιο να είναι στο απόλυτο τοπ της καριέρας του μόλις στα 28 του χρόνια, δεν γνωρίζουμε σε τι ασύλληπτα πράγματα θα φτάσει μέσα στα επόμενα χρόνια.

Έτσι οι Γουόριορς κατάπιαν με το επιβλητικό 121-85 και τους Νικς μέσα στην κορυφαία έδρα του πλανήτη.

O Κάρι έπαιξε σε όλη την πρώτη και σε όλη την τρίτη περίοδο και συνολικά 28 λεπτά για να βάλει 34 πόντους με 4/7 δίποντα, 8/13 τρίποντα και 2/2 βολές, να μαζέψει 6 ριμπάουντ, να μοιράσει 4 ασίστ και να κάνει 2 φάουλ και 2 λάθη. Ολα αυτά μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Τι άλλο να πούμε εμείς.

Έφτασαν στο 61-6, συνεχίζουν να κρατούν ακλόνητη την έδρα τους μετρώντας 50 σερί νίκες από πέρυσι και συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Όσο για τη Νέα Υόρκη, ο Carmelo Anthony είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 30 λεπτά, ο Afflalo, 15 πόντους, ο Porzingis, απογοητευτικός με 2 πόντους, 1/11 σουτ, 7 ριμπάουντ σε 25 λεπτά, ενώ οι Lopez, Calderon, Williams ήταν απλά εξαφανισμένοι…