Η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε και πάλι. Όμως για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα στο 2016, έκανε άψογα την δουλειά της και κυρίως πήρε και πάλι αυτό που ήθελε.

Αυτή την φορά κέρδισε με 2-1 την Ξάνθη, χάρη σε τρεις σωματοφύλακες. Τον Αραβίδη και τον Μπαρμπόζα που πέτυχαν το έκτο τους γκολ στο πρωτάθλημα και οδηγούν χεράκι – χεράκι την κούρσα των σκόρερ της ΑΕΚ, αλλά και τον Ανέστη που απέκρουσε το πέναλτι της Ξάνθης.

Η »Ένωση» μόλις στο 10 λεπτό άνοιξε το σκορ όταν ο Μάνταλος βρήκε χώρο για να σουτάρει, ο Τσέναμο απέκρουσε αλλά δεν μπλόκαρε και ο Αραβίδης εξ επαφής βρήκε δίχτυα. Η Ξάνθη ανασυντάχτηκε πήρε μέτρα, και στο 17’ ισοφάρισε όταν ο Ντίντακ δεν μπόρεσε να σταματήσει την σέντρα του Νιέτο και ο Σολτάνι με σουτ στην κίνηση σκόραρε.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου. Ο Βάργκας αφού πρώτα απείλησε μ’ ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 48’, στο 53’ έβγαλε κάθετη στον Μπαρμπόζα, που με δυνατό διαγώνιο σουτ σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος. Αυτό το σχετικά γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, έδινε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να διαχειριστεί το ματς από θέση οδηγού. Άλλωστε μέχρι εκείνη την στιγμή, είχε την απόλυτη κατοχή της μπάλας. Όμως η Ξάνθη πίεζε, και στο 63′ ένα λάθος στην λειτουργία της άμυνας της ΑΕΚ, οδήγησαν σε πέναλτι υπέρ της Ξάνθης. Ο Νιέτο έστησε την μπάλα στην λευκή βούλα, αλλά ο Ανέστης «φώναξε» δυνατά «παρών». Απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε το προβάδισμα για την ΑΕΚ.

«Νεκροκεφαλές διοικούν το ποδόσφαιρο!»

Οι φιλοξενούμενοι στο 90’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση, με κεφαλιά άουτ του Βασιλακάκη.

Πυρ και μανία ήταν ο Δημήτρης Μελισσανίδης μετά το τέλος του αγώνα της ΑΕΚ με την Ξάνθη.

Αναφερόμενος προφανώς στη διαιτησία του Κουκουλάκη από την οποία η ΑΕΚ έχει παράπονα, ο Δημήτρης Μελισσανίδης τα… χωσε στην ΕΠΟ με σκληρούς χαρακτηρισμούς!

«Λίγες ώρες μείναμε. Τελειώσανε τα ψωμιά. Διοικούν το ποδόσφαιρο νεκροκεφαλές και γκρανκάσες», είπε εκτός εαυτού έξω από το ΟΑΚΑ κατά την αποχώρησή του.