Του Βασίλη Διαμαντάκη

Όταν λέμε ότι σαν τον Ντίρκ Νοβίτσκι κανένας άλλος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ ξανά στην ιστορία του ευρωπαϊκού και του παγκοσμίου μπάσκετ το εννοούμε απόλυτα.

Μάζεψε λοιπόν όσους συμπαίκτες του δεν έχουν χτυπηθεί από τους τραυματισμούς φέτος στο Ντάλας, και έδωσε ένα καλό μάθημα στους Θάντερ, οι οποίοι 48 ώρες νωρίτερα τους είχαν κατακεραυνώσει με 38 ολόκληρους πόντους διαφορά. Το 85-84 υπέρ των Μάβερικς αποδεικνύει ότι ο Νοβίτσκι με την παρέα του μόνο για σκούπισμα με 4-0 από την Οκλαχόμα δεν ήταν τελικά.

Oι Chandler Parsons, David Lee και J.J. Barea ήταν ανήμποροι να αγωνιστούν. Ο Deron Williams έπαιξε όσο μπόρεσε, μέχρι να αποχωρήσει μια και καλή για τον πάγκο με εμφανείς πόνους.

Οι Mάβερικς έκαναν πραγματικά την πρώτη μεγάλη έκπληξη των φετινών πλέιφ οφ. Άλωσαν την Οκλαχόμα και ισοφάρισαν τη σειρά 1-1, σπάζοντας ταυτόχρονα και ένα σερί πέντε ηττών στη φετινή σεζόν. Ο Raymond Felton, 21 πόντοι, 11 ριμπάουντ, ήταν καταπληκτικός παρότι έχασε τις δύο πιο κρίσιμες ελεύθερες βολές 7» πριν από τη λήξη και με το σκορ 84-85. Δεν του στοίχισαν όμως τον αγώνα. Μέγας και ο Dirk Novitski με 17 πόντους στα πιο κρίσιμα σημεία.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Westbrook έκανε ντράιβ, πάσαρε στον Durant, ο Justin Anderson αλλοίωσε το λέι απ του K.D., αλλά ο Steven Adams βρέθηκε στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή, μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε. Μάταια. Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν ούτε ένα λεπτό, αφού το ίνσταντ ριπλέι έδειξε ξεκάθαρα ότι το καλάθι του Νεοζηλανδού σέντερ ήταν εκπρόθεσμο. Απίστευτο και όμως αληθινό.

Ο Kevin Durant βρέθηκε στη χειρότερη βραδιά της καριέρας του στα πλέι οφ, καταδικάζοντας την ομάδα του με τα άστοχα σουτ που έκανε όλο το βράδυ. Ο K.D. έβαλε 21 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ωστόσο είχε συνολικά 7/33 σουτ και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Ο Russell Westbrook, από τη μεριά του, πέτυχε 19 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ωστόσο είχε 8/22 σουτ και έπαιξε κακή άμυνα. Βασίστηκαν αποκλειστικά και μόνο στις προσωπικές εμπνεύσεις των Durant, Westbrook.

Oι Salah Mejri με 12 πόντους, 5/7 σουτ και Devin Harris με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο ερχόμενοι από τον πάγκο. Ο Deron Williams έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε στον αγώνα με 13 πόντους, 5 ασίστ.

Ο D-Will ήταν μάλιστα η σπίθα στο τρομερό ξεκίνημα του Ντάλας βάζοντας 11 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά. Οι Mάβερικς ξέφυγαν με 15-7 στο 7′, έκλεισαν την πρώτη περίοδο 20-24 και το ημίχρονο με προβάδισμα 43-45 και άντεξαν σε κάθε ξέσπασμα που έκαναν οι γηπεδούχοι. Η Οκλαχόμα προηγήθηκε με 58-50 στην τρίτη περίοδο και με 76-69 στο 41′, ωστόσο κάθε φορά το Ντάλας επέστρεφε στο ματς. Στο 44′ πήραν το προβάδισμα με 78-79 με ένα επιμέρους 10-2 και 29» πριν από τη λήξη ο Felton έβαλε ένα δύσκολο λέι απ που έκανε το σκορ 81-83.

Στη συνέχεια ο Durant έχασε δύο διαδοχικά σουτ και στη διεκδίκηση της μπάλας ο Matthews μάζεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του K.D. και σκόραρε στον αιφνιδιασμό. Ούτε το εύστοχο τρίποντο του Durant στα 9» μπόρεσε να σώσει τη Θάντερ ούτε οι δύο άστοχες βολές του Felton στα 7». Ούτε καν το φόλοου του Adams στο φινάλε. Κι αυτό γιατί το ίνσταντ ριπλέι έσωσε το Ντάλας δίνοντάς του μια τεράστια νίκη με 85-84, μεταφέροντας τα δυο επόμενα παιχνίδια μέσα στην έδρα του Ντάλας πια.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/XV9Y3uynaUU» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>