Τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων έβαλε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε 2-0 του Ηρακλή και μείωσε εκ νέου την απόστασή του από τον Ολυμπιακό στους 4 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός, δημιουργώντας και πάλι ένα σωρό ευκαιρίες και έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε του Ηρακλή με 2-0 και πάει με άλλον αέρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το ντέρμπι κορυφής. Οι «πράσινοι» αυτή τη φορά είχαν το πείσμα του Λέτο (58′) να τους οδηγεί, αφού ο Αργεντινός έκανε τα πάντα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ, ενώ ο Εμποκού (63′) έδειξε δείγματα του ταλέντο του βάζοντας γκολάρα για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Ο Παναθηναϊκός, φυσικά, θα μπορούσε να είχε πετύχει να προηγηθεί και στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο επόπτης Δόσης ανέκοψε λανθασμένα τον Μπεργκ που έβγαινε τετ α τετ στο 16′ υποδεικνύοντας οφσάιντ, ενώ θα μπορούσε να κάνει τρία τα τέρματά του αν ο διαιτητής έβλεπε το καθαρό χέρι που έκανε ο Ρούσσος στο 77′.

Πλέον το «τριφύλλι» έχει μπροστά του την Πέμπτη έναν κρίσιμο αγώνα για το Europa League, απέναντι στη Σταντάρ Λιέγης στη Λεωφόρο.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Χουχούμης (55’ Εμποκού), Ρέις, Γουακάσο, Λουντ (84’ Μίγγος), Βιγιαφάνιες, Λέτο (67’ Ιμπάρμπο), Μπεργκ

Ηρακλής (Γιάννης Αμανατίδης): Περνίς, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Βοσνακίδης, Σαραμαντάς, Ρούσσος, Μοντέιρο, Κούρος (46’ Πασάς), Ιντζόγλου, Λεοζίνιο (67’ Αγγελόπουλος), Λάμπρου (78’ Κυνηγόπουλος)

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/mLBUEuTl2bc» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>