Του Βασίλη Διαμαντάκη

Το 72-10,  στοιχειωμένο ρεκόρ των Μπουλς από το μακρινό 1995-1996 είπαμε; Ξεχάστε το οριστικά και αμετάκλητα. Από σήμερα 73-9 είναι το καινούργιο και ανήκει στο Γκόλντεν Στέιτ.

Φρεσκότατο. Ακατάρριπτο; Στο μακρινό μέλλον; Μπορεί σε 10 χρόνια; Mπορεί σε 20 χρόνια; Μπορεί και ποτέ. Συγκρατήστε πάντως αυτήν την ημερομηνία:14/4/2016. Οι Πρωταθλητές Γουόριορς και ακλόνητο φαβορί για το ριπίτ, ξανά δηλαδή για το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα νίκησαν στον τελευταίο αγώνα τους στην κανονική περίοδο μέσα στην έδρα τους το Μέμφις με 125-104 και πέρασαν το όνομά τους πια με χρυσά γράμματα στην ιστορία του παγκοσμίου μπάσκετ.

» Όταν έχεις μπροστά σου μία ευκαιρία σαν αυτή, την αρπάζεις » είπε μετά το ματς ο Draymond Green. Οι Γουόριορς δεν χαράμισαν ούτε δευτερόλεπτο. Μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο, με τόνους ενέργειας και το μάτι να γυαλίζει, λες και δεν έπαιζαν στο 82ο παιχνίδι της κανονικής περιόδου, αλλά στο πρώτο. Λες και βρίσκονταν ήδη στους τελικούς. Και όπως συμβαίνει συνήθως, ο ηγέτης είναι πάντα αυτός που δείχνει το δρόμο.

Ο Stephen Curry σημείωσε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα στα πρώτα οκτώ λεπτά και βοήθησε τους Γουόριορς να ξεφύγουν νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά 27-16. Ο απόλυτος σούπερ σταρ του Γκόλντεν Στέιτ χρειαζόταν οκτώ τρίποντα για να φτάσει τα 400 συνολικά στην σεζόν. Έβαλε συνολικά 10 και τελείωσε το ματς με 46 πόντους και 15/24 σουτ 10/19 τρίποντα σε λιγότερο από 30 λεπτά! Έσπασε το φράγμα των 400 τριπόντων για πρώτη φορά στα χρονικά του ΝΒΑ από το 25ο λεπτό και δεν έπαιξε καν στην τέταρτη περίοδο. Τα υπόλοιπα πέρασαν οριστικά στην ιστορία του αθλήματος.

{source}
<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/YJOvpVPRGo4″ frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>