Του Βασίλη Διαμαντάκη

Οι Γουόριορς έδειξαν με το καλημέρα στο πρώτο τους παιχνίδι, στο ξεκίνημα πλέι-οφ, γιατί έχουν πια εδώ και λίγες ημέρες το καλύτερο ρεκόρ νικών-ηττών όλων των εποχών στην κανονική περίοδο, συντρίβοντας πανηγυρικά τους Ρόκετς μέσα στην έδρα τους με το εντυπωσιακό και άνετο 104-78.Το μόνο που τους προβληματίζει πάρα πολύ σοβαρά είναι οι έντονες ενοχλήσεις στον δεξιό αστράγαλο του σούπερ σταρ τους Στέφεν Κάρι ο οποίος έπαιξε μόνο για 18 λεπτά και αυτά όλα στο πρώτο ημίχρονο μόνο.

Πρόλαβε όμως να σκοράρει 24 πόντους με 5/7 τρίποντα και να κάνει τη διαφορά και πάλι στον αγώνα. Oι Klay Thompson, Draymond Green και Marreese Speights ήταν επίσης διψήφιοι για το Γκόλντεν Στέιτ.

Οι Ρόκετς είχαν 14 πόντους και 11 ριμπάουντ από τον Dwight Howard, όμως ο James Harden ήταν εντελώς εκτός αγώνα με 17 πόντους, αλλά με μόνο 7/19 σουτ, 6 λάθη σε 32′ και έτσι δεν υπήρχαν πιθανότητες για κάτι καλύτερο καθώς η τριάδα των Beverley – Brewer – Ariza τελείωσε το ματς με το τραγικό 5/25 σουτ.

Το ματς ξεκίνησε με μια άγρια αψιμαχία ανάμεσα στον Curry και τον Beverley και οι Γουόριορς βρέθηκαν γρήγορα γρήγορα στο 25-10 με τρία τρίποντα του Curry. To 33-15 της πρώτης περιόδου έμοιαζε τόσο φυσιολογικό, με τον Curry να έχει ήδη φτάσει τους 16 πόντους και τα 6 ριμπάουντ παίζοντας σε όλα τα λεπτά. Ο Steph ήταν απολαυστικός, οι Ρόκετς είχαν εκνευριστεί από αστοχία, διαιτητές και Beverley και το 54-30 έκανε την Oracle Arena να μοιάζει με ηφαίστειο λίγο πριν το ημίχρονο με το σκορ να εκτινάσεται στο 60-33.

Και όμως, στα πρώτα οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου οι Ρόκετς έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα επί μέρους σκορ 11-22, μείωσαν στο 71-55. Howard και Harden συνέχισαν να παλεύουν με νύχια και με δόντια, την ώρα που ο Curry άρχισε να κουτσαίνει έχοντας ενοχλήσεις στον δεξιό αστράγαλο από τα τέλη της πρώτης περιόδου και οι συμπαίκτες του δεν βοηθούσαν ιδιαίτερα σε εκείνο το σημείο.

Ακόμα και χωρίς τον Curry που αποχώρησε για τα αποδυτήρια και δεν ξαναγύρισε για τον αγώνα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +22 82-60 για να κάνουν το 1-0 στη σειρά με τους Ρόκετς. Η τέταρτη περίοδος είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Χιούστον να παίζει με τους βασικούς, τους Γουόριορς χωρίς τον ηγέτη τους και τη διαφορά να πλησιάζει ξανά τους 30 πόντους με το τελικό 104-78.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/gxexDlAYbIA» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>