Του Βασίλη Διαμαντάκη

Για ένα πράγμα ήμαστε απόλυτα σίγουροι. Ότι δεν αξίζει τέτοια αντιμετώπιση στην κολοσσιαία καριέρα του Ντιρκ στο ΝΒΑ. Από το μακρινό καλοκαίρι του 1998 που πάτησε το πόδι του στο Τέξας και στους Ντάλας Μάβερικς και από το 2001 που το Ντάλας παίζει ανελλιπώς στα πλέι-οφ κάθε χρονιά τέτοιο διασυρμό δεν είχαν ξαναπάθει.

Ήρθαν όμως οι Θάντερ να τους το υπενθυμίσουν με τον πιο καταιγιστικό τρόπο μέσα στην Οκλαχόμα στο πρώτο κιόλας παιχνίδι των δυο ομάδων στην πρώτη φάση των πλέι-οφ με το διαστημικό 108-70. Ναι καλά διαβάσατε. 38 ολόκληρους πόντους διαφορά! Πρόκειται για την βαρύτερη ήττα των Μάβερικς επί εποχής Νοβίτσκι στην ιστορία τους στα πλέι-οφ.

Οι Westbrook με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ , Durant 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, Ibaka 17 πόντους 3/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ σε 28 λεπτά ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν και με τον Τούρκο διεθνή Enes Kanter να εκμεταλλεύεται και αυτός τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και να τελειώνει τον αγώνα με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 24′.

Η ομάδα του Ντάλας είχε 18 πόντους σε 25′ από τον Dirk Nowitzki που έκανε ότι περνούσε από το χέρι του, όμως κανείς από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του δεν έβαλε περισσότερους από 8 πόντους κι έτσι η ομάδα της Oκλαχόμα πανηγύρισε την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της σε αγώνα των πλέι-οφ.

Οι Θάντερ ήταν σαρωτικοί από το ξεκίνημα. Προηγήθηκαν 9-0, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15 26-11 και το ημίχρονο στο +26 59-33. Ο Ibaka είχε ήδη βάλει 3/3 τρίποντα, ο Durant είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Westbrook είχε 13/16 σουτ και ο Kanter 10 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 14′ ερχόμενος από τον πάγκο παρακαλώ. Την ίδια ώρα, ο Nowitzki είχε 14 πόντους με 5/10 σουτ.

Οι Mάβερικς που δεν είχαν ούτως ή άλλως και τους Parsons – Lee στην σύνθεσή τους εξαιτίας των τραυματισμών τους, έχασαν και τον JJ Barea από τραυματισμό και αυτόν που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα για τους πρωταθλητές του 2011. Ηθελαν να το παλέψουν, όμως δέχθηκαν 34 πόντους και στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 42 πόντους 93-51. Με αποτέλεσμα το ματς να χάσει κάθε ενδιαφέρον και το τέταρτο δωδεκάλεπτο να έχει ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι και το τελικό 108-70.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/S5ATBaH4oBw» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>