Toυ Βασίλη Διαμαντάκη

Η Βοστόνη έδειξε τουλάχιστον μέσα στην έδρα της στον τρίτο αγώνα της σειράς απέναντι στην Ατλάντα ότι δεν θα παρατήσει εύκολα την προσπάθειά της. Και το χρωστάει σε έναν άνθρωπο μόνο. Τον κοντόσωμο αλλά θαυματουργό Isaiah Thomas, που έκανε το παιχνίδι της μέχρι τώρα καριέρας του, πετυχαίνοντας 42 πόντους-ρεκόρ με 12/24 πόντους, 13/15 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 37′ οδηγώντας τους Σέλτικς σε τεράστια νίκη απέναντι στους Χοκς με το 111-103 μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά.

Ο Evan Turner είχε 17 πόντους, 7 ασίστ δίνοντας σπουδαίες λύσεις στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα και ο Amir Johnson με 15 πόντους για τους Κέλτες.

Οι Χοκς, από την άλλη, βρέθηκαν σε πολύ κακή βραδιά. Ο Dennis Schroder με 20 πόντους σε 22′ ήταν ο κορυφαίος όλων, με τον Jeff Teague να ακολουθεί με 23 πόντους, 9/9 βολές και τους Korver, 17 πόντους 5/9 τρίποντα, Bazemore, 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, να έχουν εξαιρετικά μόνο διαστήματα μέσα στο παιχνίδι, την ώρα που το δίδυμο Millsap – Horford είχε μαζί μόνο 7/19 σουτ.

Οι Σέλτικς βρέθηκαν στο +13, 19-6, με τέσσερα τρίποντα μόλις στο 5′. Ο Jerebko έκανε φανταστική δουλειά με 5/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και το 37-20 ξεσήκωσε για τα καλά το κοινό. Η ομάδα της Βοστόνης κράτησε τον έλεγχο, αλλά και τη διαφορά σε τέτοια επίπεδα που την έκαναν να αισθάνεται ασφαλής, μέχρι που ο Schroder άρχισε να κάνει ηρωική προσπάθεια για να μαζέψει το σκορ και να βοηθήσει τους Χοκς να κλείσουν το ημίχρονο στο -12, 57-45.

Η εικόνα της ομάδας της Aτλάντα ήταν αντιστρόφως ανάλογη στην τρίτη περίοδο. Όχι μόνο εξαφάνισε τη μεγάλη διαφορά εναντίον της, αλλά ουσιαστικά ξεκίνησε το παιχνίδι από το μηδέν, με τον Schroder να κάνει φανταστική δουλειά και την τρίτη περίοδο να κλείνει με το εύθραυστο 79-78. Το πρώτο μισό της τέταρτης, ήταν επικό. Οι δυο ομάδες πέτυχαν πολλλά τρίποντα, πέτυχαν μαζί 40 πόντους σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά και το ματς ξέφυγε για τα καλά. Ο Turner έβαλε έξι σερί πόντους με δυο γκολ-φάουλ πριν αναλάβει ο Thomas και ρίξει οριστικά τους Χοκς στο καναβάτσο, με το τελικό 111-103 να είναι οριστικό γεγονός για τους Σέλτικς.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/dbpBRUW7uwg» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>