Του Βασίλη Διαμαντάκη

Και πώς να μην είναι για άλλη μια χρονιά στα πλέι-οφ, όταν απόλυτο τσάρο έχουν τον μεγαλύτερο Ευρωπαίο μπασκετμπολίστα όλων των εποχών που έχει παίξει ποτέ στο ΝΒΑ. Νοβίτσκι και Ντάλας είναι έννοιες ιστορικά αλληλένδετες. Στον υψίστης σημασίας αγώνα ολόκληρης της σεζόν οι Μάβερικς έπαιξαν για την ιστορία τους. Ενα παιχνίδι πριν ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος, νίκησαν μέσα στην κατάμεστη έδρα της Γιούτα με 101-92 και τον τεράστιο Ντιρκ να καθοδηγεί την ομάδα του με 22 πόντους.

Οι Mάβερικς είχαν το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, χάνοντάς το μόνο στο 3-2 στην αρχή του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο το άγχος των Τζαζ, αλλά και την αποχώρηση από το παρκέ του Rudy Gobert με τραυματισμό στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Γάλλος σέντερ γύρισε τον δεξί του αστράγαλο. Μία αποχώρηση που άλλαξε τα πάντα στον αγώνα αφού ο Gobert είναι ο παίκτης πάνω στον οποίο στηρίζουν όλο το αμυντικό τους πλάνο οι Τζαζ.

Οι Mάβερικς δεν έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, αλλά μπάσκετ ουσίας. Ήξεραν πότε και πού να χτυπήσουν, στηριζόμενοι στον Dirk Nowitzki 22 πόντους με 7/12 σουτ, 4/4 βολές και 11 ριμπάουντ για να προηγηθούν με 22-20 στην πρώτη περίοδο, στην συνέχεια στον Williams 23 πόντους και 6 ασίστ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους στην δεύτερη περίοδο, κρατώντας μπροστά με 50-46 τους φιλοξενούμενους και στο τέλος του αγώνα με τον Wesley Matthews 20 πόντους με 4/10 τρίποντα για να ξεφύγουν με 86-71 στην τέταρτη περίοδο και να τελειώσουν οριστικά το παιχνίδι.

Οι Τζαζ από την πλευρά τους τα περίμεναν όλα από τον Gordon Hayward, ο οποίος είχε 26 πόντους με 10/12 δίποντα αλλά με 1/9 τρίποντα και τον Shelvin Mack με 18 πόντους. Βέβαια αν ξεκινούσαν με τον προερχόμενο από τραυματισμό Derrick Favors 11 πόντοι στην αρχική πεντάδα αντί του άπειρου Trey Lyles,ίσως να μην έβλεπαν τον Nowitzki να σημειώνει 10 σερί πόντους στην πρώτη περίοδο και να βάζει απο πολύ νωρίς στην θέση του οδηγού το Ντάλας, φορτώνοντας με άγχος τους Τζαζ. Αλλά η ιστορία έγραψε νικητές πανηγυρικά για 16η συνεχόμενη χρονιά στα πλέι-οφ τους Μάβερικς.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/rjOGom65-NE» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>