Του Βασίλη Διαμαντάκη

Ο Κώστας Κουφός δείχνει με παιχνίδια σαν και αυτό απέναντι στους Σανς πόσο πολύτιμος είναι για την Εθνική Ομάδα και το Προολυμπιακό Toυρνουά το ερχόμενο καλοκαίρι. Στο καλύτερο με διαφορά φετινό του παιχνίδι πέτυχε 19 πόντους με 8/14 δίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και οδήγησε σε νίκη το Σακραμέντο μέσα στο Φίνιξ έναντι των Σανς με 105-101.

Με τους Kινγκς να αποφασίζουν να ξεκουράσουν το μεγάλο τους αστέρι DeMarcus Cousins, ο ομογενής σέντερ ξεκίνησε βασικός κόντρα στο Φίνιξ και ήταν απολαυστικός εκμεταλλευόμενος και τις ασίστ του εξαιρετικού Seth Curry με 20 πόντους, 15 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των Kινγκς, παρά την μικρή τελική διαφορά. Το Σακραμέντο είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο τον αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 26-22 και την δεύτερη περίοδο με 56-49. Ήταν όμως η τρίτη περίοδος αυτή της αγωνιστικής έκρηξης για τους Βασιλιάδες, οι οποίοι κατάφεραν σε εκείνο το σημείο να χτίσουν μία διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους 85-68, δείχνοντας να τελειώνουν σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι. Δεν θα κέρδιζαν όμως τόσο εύκολα στην συνέχεια.

Στηριζόμενοι στους Mirza Teletovic 26 πόντους με 4/10 τρίποντα, Devin Booker 22 πόντους και Alex Len 16 πόντους, 12 ριμπάουντ οι Σανς πήγαν να γυρίσουν τελείως το ματς στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σε 101-99. Μάλιστα, είχαν την τεράστια ευκαιρία έπειτα από δύο άστοχες βολές του Ben McLemore να ολοκληρώσουν μία επική ανατροπή, αλλά το σουτ του Booker δεν βρήκε στόχο, με τους Kινγκς να είναι στην συνέχεια ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και να κλειδώνουν την νίκη με το οριστικό 105-101.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/qHjkPw6vWGI» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>