Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Κηφισιά με 84-75, κερδίζοντας στην τελευταία αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Κηφισιά με 84-75 κερδίζοντας στην τελευταία αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι «πράσινοι» περιμένουν να δουν το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού απέναντι στο Ρέθυμνο την Τετάρτη, και μέχρι τότε θα βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Αγωνιστικά, οι κυπελλούχοι Ελλάδος δεν ξεκίνησαν καλά το ματς και με τα κύρια όπλα τους να είναι άστοχα (Γουίλιαμς, Ραντούλιτσα, Γκιστ) η Κηφισιά, οδηγούμενη από τον εξαιρετικό Ελ Αμίν, βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (33-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πάτησε απότομα «γκάζι» και πήρε προβάδισμα μέχρι και 9 πόντων (67-58), ωστόσο ο Ελ Αμίν κρατούσε την Κηφισιά μέσα στο παιχνίδι με τα τρίποντά του.

Όσο περνούσε η ώρα όμως η «ζυγαριά» έγερνε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων και με τον Μποχωρίδη να μπαίνει στο παιχνίδι και να προσφέρει ενέργεια και τρίποντα ο Παναθηναϊκός, έφτασε στο τελικό 84-75 και πέρασε προσωρινά στην πρώτη θέση. Από την άλλη πλευρά η Κηφισιά κατέληξε στην έκτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής:

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΟΚ 74-87

ΑΡΗΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 83-68

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ 86-69 (Ο Κόροιβος σε συνδυασμό με την ήττα του Αρκαδικού στο ΟΑΚΑ, αλλά και τη νίκη των Τρικάλων επί του Απόλλωνα Πατρών, εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία)

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 84-67