Του Βασίλη Διαμαντάκη

Στον πρώτο τελικό της Ανατολής το Τορόντο πριν 2 ημέρες έχασε με 32 ολόκληρους πόντους διαφορά από το Κλίβελαντ. Τα ξημερώματα το πάλεψαν στο δεύτερο αγώνα αλλά και πάλι έχασαν με 108-89, δηλαδή 19 πόντους διαφορά. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είναι έτοιμος να οδηγήσει τους Καβαλίερς για δεύτερη συνεχή χρονιά στους τελικούς του ΝΒΑ.

Ο Βασιλιάς ήταν και πάλι καταιγιστικός. Σημείωσε το 15ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του σε πλέι-οφ, 23 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, και το ίδιο βράδυ ξεπέρασε τον Shaquille O’Neal στην 4η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των πλέι-οφ. Εκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του Tορόντο, έφτανε με άνεση μέχρι το αντίπαλο καλάθι και μοίρασε στο πρώτο ημίχρονο 8 ασίστ, τις περισσότερες από όλους μαζί.

Ο Kyrie Irving, από τη μεριά του, πέτυχε 26 πόντους με 12/22 σουτ και ο Kevin Love έβαλε 19 πόντους. Οι Frye, Thompson και Smith είχαν από 9 πόντους, 12 ριμπάουντ για το εξαιρετικό Κλίβελαντ το οποίο παραμένει αήττητο στα φετινά πλέι-οφ με ένα σερί 10-0, φτάνοντας παράλληλα τις 17 σερί νίκες απέναντι στις ομάδες της Ανατολής.

Στην αντίπερα όχθη, ο DeMar DeRozan πέτυχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο αλλά είχε μόνο έξι στο δεύτερο, ενώ ο Kyle Lowry ήταν ακόμα χειρότερος από το πρώτο παιχνίδι, και πέτυχε μόνο 10 πόντους με 4/14 σουτ.

«Πρέπει να βγούμε στο γήπεδο επιθετικοί, όπως κάνουμε συνήθως» είπε ο Kyle Lowry των Ράπτορς πριν από το δεύτερο τελικό. Αυτό ακριβώς έκανε στο ξεκίνημα το Τορόντο. Η καναδική ομάδα κατόρθωσε να ακολουθήσει το Κλίβελαντ στο σκορ για 20′, προηγήθηκε στο 9′ 22-23 με ένα σερί 9-0 και στο 14′ 34-35 χάρις στους 10 συνεχόμενους πόντους που έβαλε ερχόμενος από τον πάγκο ο Terrence Ross. Μέχρι εκεί όμως προτού ο Λεμπρόν με την παρέα του πάρουν μία και καλή μπρος.

Οι Ράπτορς έχασαν τα τελευταία εννέα σουτ που επιχείρησαν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο οι Καβαλίερς έκλεισαν με ένα επιμέρους σκορ 16-2. Το σκορ ήταν ισόπαλο 46-46 πριν από το ξέσπασμα του Κλίβελαντ.

Η διαφορά ανέβηκε πολύ γρήγορα στους 17 πόντους 67-50 στο 27′, άγγιξε τη μέγιστη τιμή της στο 37′, 91-69, και δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 10 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο τελικό 108-89. Το Κλίβελαντ δεν ήταν το ίδιο σαρωτικό όσο στο πρώτο παιχνίδι αλλά έδειξε ότι αν συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς απέναντι στο Τορόντο, δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα να καθαρίσει μεταξύ τους τη σειρά με 4-0, πηγαίνοντας στους τελικούς του ΝΒΑ.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/jVauFM7AwdA» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>