Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Αγκάμες και Κοκκινάκη, επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη.

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετούς παίκτες τους σε μέτρια μέρα. Εκείνο όμως που μέτρησε ήταν η αποτελεσματικότητα των «ερυθρόλευκων» στην επίθεση, αφού οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά πάνω από το 50% ενώ οι «πράσινοι» το ξεπέρασαν μόλις στο ένα σετ (εκείνο που κατέκτησαν).

Σε ό,τι αφορά τους δύο πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού, ο Αγκάμες ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 26 πόντους με τρία μπλοκ και τέσσερις άσους, ενώ ο Κοκκινάκης είχε 16, έχοντας παράλληλα τρεις άσους και ένα μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός είχε μόνο τον Γκονζάλες σταθερά καλό επιθετικά έχοντας 23 πόντους, ενώ υστέρησε ιδιαίτερα ο Μελγκαρέχο και οι κεντρικοί της ομάδας.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει τον αντίπαλο του στον τελικό ο οποίος θα προκύψει από την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή την Τετάρτη (25/1) στο PAOK Sports Arena. Υπενθυμίζουμε ότι ο τελικός θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο στου Ρέντη όποιος και εάν είναι ο αντίπαλος.