Ο Κουν Αγκουέρο με δύο γκολ και ασίστ «χόρευε» στο χιονισμένο τερέν και η Μάντσεστερ Σίτι (4-0 την Κρίσταλ Πάλας) επέστρεψε μετά από καιρό στις πειστικές εμφανίσεις. Η Τσέλσι σώθηκε… χάρις τον Τζόν Τέρι.

Είχε να φέρει εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία σε ματς πρωταθλήματος 6 ολόκληρα χρόνια. Στατιστικά να το δει κανείς δεν γινόταν να επαναληφθεί κάτι τέτοιο για μία ομάδα που μέσα στο σπίτι της πυροβολεί κατά ριπάς. Στο χιονισμένο Etihad ο Κούν Αγκουέρο χόρευε και ο Αργεντινός επιθετικός με δύο γκολ κι άλλη μία ασίστ οδήγησε την Μάντσεστερ Σίτι στο ευρύ 4-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, που επαναφέρει προσωρινά τους «πολίτες» στην κορυφή της Premier League παρέα με Άρσεναλ και Λέστερ.

Δεν ήταν για τόσα γκολ οι Λονδρέζοι, ούτε άξιζαν με τόσο βαριά ήττα. Πάνω που ήλεγχαν το παιχνίδι, ακόμα ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Χένεσεϊ (το δεύτερο μέσα σε μία εβδομάδα, είχε προηγηθεί ένα… έγκλημα που κόστισε την ήττα στο ματς με την Άστον Βίλα), που έβαλε καλά τα χέρια του σε μακρινό σουτ του Ντελφ (22’, 1-0) διευκόλυνε τα πράγματα για τους γηπεδούχους.

Οι «πολίτες είδαν τα πάντα να τους πηγαίνουν… δεξιά, όταν του σουτ του Αγκουέρο κόντραρε στα σώματα κι έκανε το 2-0 πριν βγει το ημίχρονο (41’), με το υπόλοιπο του ματς να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και η Κρίσταλ Πάλας δεν είχε καν σκοράρει στα τελευταία 4 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Μία υπέροχη ομαδική ενέργεια με τελικό αποδέκτη τον Αγκούερο έφερε το 3-0 (68’), ενώ ο Αργεντινός πήρε τον ρόλο του «σερβιτόρου» προς το τέλος, ετοιμάζοντας το τελικό 4-0 που ήρθε από τον Νταβίδ Σίλβα στην πιο πειστική εμφάνιση της ομάδας του Πελεγκρίνι μέσα στο 2016.

«Ξυπνάει» η Σαουθάμπτον

Είχε πέσει σε χειμερία νάρκη τον τελευταίο καιρό και αργά, μα σταθερά άρχισε να βλέπει την απόσταση από την ζώνη του υποβιβασμού να πλησιάζει. Λίγο μετά το μεσοβδόμαδο 2-0 επί της Γουότφορντ, η Σαουθάμπτον ντούμπλαρε τις «καθαρές» νίκες επί μικρομεσαίων και με το εύκολο 3-0 επί της Γουέστ Μπρομ νιώθει πια πιο άνετα.

Ένας… ασυνήθης ήρωας, ο Τζειμς Γουόρντ-Πρόους έκανε όλη την δουλειά, αφού ο Άγγλος μέσος με ένα υποδειγματικό φάουλ (5’) κι ένα εύστοχο πέναλτι (35’, 2-0) διευκόλυνε τα πράγματα για τους «αγίους», όμως το χάι-λάιτ του αγώνα ήρθε στο τέλος.

Ένα υπέροχο αριστερό του Σέρβου μέσου Ντούσαν Τάντιτς (σκόραρε και την Τετάρτη, πάλι από τον πάγκο) «έγραψε» το τελικό 3-0 και έδωσε πολύτιμο οξυγόνο στην ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν. Κερασάκι στην τούρτα, η απόκτηση έναντι 4 εκατομμυρίων λιρών από την Κ.Π.Ρ. του σεσημασμένου σκόρερ Τσάρλι Όστιν για να κλείσει μία ονειρεμένη μέρα για τους οπαδούς της Σαουθάμπτον.

Άνεμος αλλαγής για Νιούκαστλ!

Ένα γκολ μπορεί να αλλάξει το μομέντουμ μιας σεζόν; Μπορεί. Το τέρμα στις καθυστερήσεις του Ντάμετ που έφερε το 3-3 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μεσοβδόμαδα, άλλαξε όλο το κλίμα στις «καρακάξες». Ο ενθουσιασμός και η αισιοδοξία επανήλθε, τα δύο νέα αποκτήματα (Σέλβι, Σαϊβέ) έφεραν την δική τους αύρα και η Νιούκαστλ έσπασε το αήττητο 9 ματς της Γουέστ Χαμ (2-1), βγαίνοντας από την ζώνη του υποβιβασμού.

Δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο από Αγιόθε Πέρεθ (6’) και Βάιναλντουμ (15’), έβαλαν τις βάσεις για την νίκη, που όμως ήρθε με πολύ άγχος στην επανάληψη. Η Γουέστ Χαμ μείωσε νωρίς με τον Γέλαβιτς (49’), έκανε ευκαιρίες για να πάρει τον βαθμό, με τα 8 λεπτά των καθυστερήσεων να κυλάνε μαρτυρικά για τους οπαδούς των γηπεδούχων στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», μέχρι να ακουστεί το τελευταίο λυτρωτικό σφύριγμα.

<iframe width=»720″ height=»405″ src=»//rutube.ru/play/embed/8228094″ frameborder=»0″ webkitAllowFullScreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe>

Ακόμα ψάχνεται η Τσέλσι

Η Τσέλσι, μετά από ένα τρελό ματς, έμεινε όρθια απέναντι στην Έβερτον (3-3) στο «Στάνφορντ Μπριζ», με τον Τζον Τέρι να ισοφαρίζει στο 98΄ από ξεκάθαρη θέση οφσάιντ.

Θα έχει να το θυμάται αυτό το παιχνίδι ο Τζον Τέρι καθώς στο παιχνίδι με την Έβερτον τα είχε κάνει ελαφρώς μαντάρα, μιας και στο 50ο λεπτό είχε στείλει μ’ αριστοτεχνικό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά για το 0-1 των φιλοξενούμενων, μ’ ένα υπέροχο αυτογκόλ.

Έπρεπε, λοιπόν, κάπως να εξιλεωθεί. Όμως για να συμβεί αυτό, έπρεπε πρώτα το παιχνίδι του «Στάνφορντ Μπριζ» να μετατραπεί από συμπαθητικό- που ήταν στο πρώτο ημίχρονο- σε επικό.

Πώς έγινε αυτό; Κάπως έτσι: έξι λεπτά μετά το 0-1 της Έβερτον ο Κέβιν Μιραλάς με τρομερό γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2 υπέρ των «Ζαχαρωτών», αναγκάζοντας τον Γκους Χίντινγκ στον πάγκο των γηπεδούχων να πάρει χρώμα… Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Όμως, ο αγωνιστικά αναστημένος, εσχάτως, Ντιέγκο Κόστα το πήρε προσωπικά από κει και πέρα: μείωσε σε 1-2 στο 64΄ μετά από ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενουμένων και δύο λεπτά αργότερα έδωσε ασίστ στον Φαμπρέγκας για το 2-2.

Πάνω, όμως, που η Τσέλσι πίεζε για την ολική ανατροπή, ο Φούνες Μόρι ακριβώς με την συμπλήρωση του 90λεπτου έκανε από κοντά το 2-3 (η μπάλα στην σέντρα του Ντεουλοφέου ίσως να πέρασε τη γραμμή και να είχε βγει έξω, πάντως).

Με τα δάκρυα στα πρόσωπα των οπαδών των περσινών πρωταθλητών να είναι έτοιμα να τρέξουν ποτάμι, είχε φτάσει η στιγμή για ν’ ανέβει στη σκηνή ο Τέρι και ν’ αποδείξει πως δεν έχει ταίρι: γκολ με τρομερό τελείωμα στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων, σε μια φάση που έχει ξεκινήσει από θέση οφσάιντ, 3-3 και αντί για σκέτη «λύπη» η Τσέλσι γνώρισε τη…χαρμπολύπη.

Το τελικό 3-3 διατήρησε το αήττητο (4 ισοπαλίες, 1 νίκη) των «Μπλε» επί Χιντινγκ, όμως δεν την άφησε ν’ ανέβει πάνω από τη 14η θέση της Premier League.