Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Νότιας Αμερικής ανάμεσα στην Αργεντινή και τη Βραζιλία (1-1), στο πλαίσιο των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2018 στη Ρωσία. Αν και η Αργεντινή ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Βραζιλία κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από το «Μονουμεντάλ» του Μπουένος Αϊρες.

Η Αργεντινή άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Άνχελ Ντι Μαρία έδωσε στον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και εκείνος στον Εζεκιέλ Λαβέτσι, που εκμεταλλεύτηκε τα κενά της βραζιλιάνικης άμυνας. Ο Λούκας Λίμα ισοφάρισε στο 58ο λεπτό χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στους Βραζιλιάνους.

Η Βραζιλιάνοι έμειναν με 10 παίχτες μέσα σε ένα λεπτό όταν ο Νταβίντ Λουίζ, ο οποίος αποβλήθηκε, καθώς δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες (η πρώτη στο 87′ για αγκωνιά στον Ντιμπάλα, δεύτερη για επικίνδυνο παίξιμο στον Μπίγλια).

Υστερα από τρεις αγωνιστικές η Αργεντινή παραμένει χωρίς νίκη, με την πίεση να αυξάνεται κατακόρυφα για τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Χεράρδο Μαρτίνο. Στο άλλο παιχνίδι το Περού επικράτησε με 1-0 της Παραγουάης.