Του Βαγγέλη Σπυράκη

Φωτογραφίες: Γιάννης Μαρνέλλος

Η πρεμιέρα του EURO μας προϊδέασε για το τι θα παρακολουθήσουμε στη συνέχεια της διοργάνωσης. Η Γαλλία δυσκολεύτηκε μεν κερδίζοντας στο τέλος την αξιόμαχη Ρουμανία με 2-1, αλλά αμφότερες έδειξαν ότι τα υπόλοιπα παιχνίδια θα είναι συναρπαστικά, καθώς είναι μικρό το χάσμα μεταξύ των ομάδων, γεγονός που κάνει και τα τρία αποτελέσματα να μοιάζουν το ίδιο πιθανά.

Όπως λέει, όμως, το ρητό «Οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις» και στην αρχή τουλάχιστον του ματς στο «Stade de France» οι οικοδεσπότες λίγο έλειψαν να το δουν να επιβεβαιώνεται για νιοστή φορά: όταν στο 64′ ο Εβρά ανέτρεψε τον Στάντσιου, ο διαιτητής υπέδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι και ο Στάνκου από τα 11 βήματα ισοφάρισε σε 1-1.

2 gal

Η ευκαιρία των Ρουμάνων λειτούργησε σαν ποδοσφαιρικό ξυπνητήρι για τους Γάλλους, οι οποίοι είχαν προηγηθεί στο 54′ με τον Ζιρού και αφού ξόδεψαν ένα ολόκληρο ημίχρονο προσπαθώντας να σπάσουν την καλή αμυντική λειτουργία των Βαλκάνιων, έφτασαν ανγχωμένοι μέχρι το 89′ και χάρη στο εκπληκτικό γκολ του -κορυφαίου παίκτη του ματς- Παγιέ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να ξεκινήσουν με το σωστό πόδι το φετινό Euro, το δεξί.