Η Ατλάντα τα τελευταία 5-6 χρόνια φτάνει σχεδόν άνετα στα πλέι οφ.Το ζήτημα είναι πόσο μακριά όμως μπορούν να φτάσουν οι Χοκς, οι οποίοι στα μεγάλα παιχνίδια νοκ άουτ κάτι παθαίνουν κάθε χρονιά και δεν προχωρούν.

Έστω και έτσι όμως οι Σέλτικς αποδεικνύονται πολύ χαμηλό εμπόδιο απέναντί τους. Τους νίκησαν άνετα με σβηστές τις μηχανές με 89-72, κάνοντας το 2-0 στη σειρά. Όσο για τη Βοστόνη, μόνο που έφτασε μέχρι και τα πλέι οφ πρέπει να το θεωρεί μεγάλο παράσημο για φέτος.

Ο Al Horford με 17 πόντους, 5 τάπες και ο Kyle Korver με 17 πόντους, 5/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Χοκς. Η Aτλάντα προηγήθηκε με 24-3 στο 7′ και παρότι δεν σημείωσε ούτε έναν πόντο στα τελευταία 5’30» της πρώτης περιόδου, δεν άφησε τους Κέλτες να ρίξουν ποτέ τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Τα Γεράκια έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων, 43-28, προηγήθηκαν με 61-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και το +23 στην τέταρτη περίοδο 76-53 στο 42′.

Με εξαίρεση τους Amir Johnson με 14 πόντους, 6/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, Terry Rozier και Jonas Jerebko, ουδείς άλλος παίκτης των Σέλτικς σούταρε με ποσοστό άνω του 50%, με χειρότερους όλων τους Isaiah Thomas με 16 πόντους, 4/15 σουτ, Marcus Smart 1/11 σουτ και Jae Crowder 1/9 σουτ. Οι Σέλτικς ήταν τόσο τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο, που έκαναν νέο αρνητικό ρεκόρ πόντων, 7, για το πρώτο δωδεκάλεπτο για αγώνα πλέι οφ. Με αποτέλεσμα το 89-72 να έρθει φυσιολογικά για την Ατλάντα.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/26ewR9f4coY» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>