Λίγες ημέρες πριν από το ντεμπούτο του σε All Star Game, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θέλησε να μας δείξει σε όλους γιατί θα βρίσκεται στη βασική πεντάδα της Ανατολής, πραγματοποιώντας εξαιρετική  εμφάνιση στη μεγαλειώδη νίκη των Μπακς με 125-129 μέσα στο Μπρούκλιν επί των Nετς.

O Έλληνας σουπερ-σταρ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 33 πόντους με 13/25 σουτ, 7/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 40 λεπτά. Από κοντά και ο Γκρεγκ Μονρόε με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Kρις Μίντλετον με 20 πόντους. Για τους Nετς, o Μπρουκ Λόπεζ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο ηγέτης έχοντας 36 πόντους και 8 κοψίματα και ο Σπένσερ Ντινγουίντι 19 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν όπως και όποτε ήθελαν, με το σκορ να είναι ήδη 18-20 και τους Μπακς να ξεφεύγουν τελικά με 39-33 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε λίγο, κάτι που δεν εμπόδισε το Mιλγουόκι να ξεφύγει καταρχήν με 37-49, με τους Nετς ωστόσο να αντιδρούν κάπου εκεί και με αντεπίθεση διαρκείας να καταφέρνουν να μειώσουν σε 60-62 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπακς κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου με 64-77, με τους Nετς να απαντούν άμεσα και να μειώνουν σε 75-77. Δεν κατάφεραν όμως να περάσουν και μπροστά, αφού πάλι οι Μπακς κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 82-95. Στην τέταρτη περίοδο το Mιλγουόκι έδειχνε να ελέγχει το ματς, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 101-113 περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Nετς όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας με αντεπίθεση διαρκείας καταρχήν σε 115-117 και ακολούθως σε 121-123 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Τότε όμως ήταν που ο Γιάννης με ένα κρίσιμο καλάθι έκανε το σκορ 121-125, με τους Μπακς να είναι στη συνέχεια ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη με 129-125.