Του Βασίλη Διαμαντάκη

O Goran Dragic είναι με διαφορά ο κορυφαίος Σλοβένος όλων των εποχών που έχει περάσει από το μαγικό κόσμο του ΝΒΑ. Η μετεγγραφή του πέρυσι από τους Φίνιξ Σανς στους Μαϊάμι Χιτ του άλλαξε τελείως την ψυχολογία και κυρίως το αγωνιστικό του επίπεδο, ενώ θα βάλει στο λογαριασμό του 80 εκατομμύρια δολάρια τα επόμενα πέντε χρόνια.

Στον έκτο αγώνα της σειράς έκανε μακράν την κορυφαία εμφάνιση της μέχρι τώρα καριέρας του, πετυχαίνοντας 30 πόντους με 12/21 σουτ, παρακαλώ, οδηγώντας το Μαϊάμι σε τεράστια νίκη με 103-91 απέναντι στους Ράπτορς ισοφαρίζοντας τη μεταξύ τους σειρά σε 3-3 και οδηγώντας την στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι στην έδρα του Τορόντο.

Όταν οι Ράπτορς αποφάσισαν να κλείσουν τους διαδρόμους και να σταματήσουν τα νταμπλ-τιμ στον Wade, τότε ήταν η σειρά του Flash να πάρει το παιχνίδι στα χέρια του. Ο σούπερ σταρ του Miami έβαλε κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο, τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες και με το μοναδικό τρίποντο που πέτυχε στο ματς, ξεπέρασε τον Hakeem Olajuwon στη 12η θέση της λίστας με τους κορυφαίους σκόρερ όλων των εποχών στα πλέι οφ.

Η Χιτ δέχτηκε μόνο δύο καλάθια στα τελευταία εννέα λεπτά και κράτησε το Τορόντο στα 5/20 σουτ στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να μην απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Kyle Lowry έβαλε 36 πόντους με 12/27 σουτ, ωστόσο πάλευε μόνος του στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ακόμα και ο εξαιρετικός DeMar DeRozan, με 23 πόντους, χάθηκε στη γενική μετριότητα των Καναδών στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εκπληκτική βραδιά φάνηκε από την αρχή για το Mαϊάμι. Κι ας βρισκόταν μόνο με έναν πόντο μπροστά στο σκορ μετά τη λήξη της πρώτης περιόδου, 21-20, κατά την οποία το προβάδισμα άλλαξε έξι φορές κάτοχο. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Ένα σερί 9-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου διά χειρός Dragic τους έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ με 27-20 και από εκεί και πέρα όχι μόνο δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, αλλά δεν επέτρεψαν στους Ράπτορς να πλησιάσουν ούτε κατά διάνοια το σκορ.

Η ομάδα του Μαϊάμι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων, 53-44, και στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι 73-60. Ο Lowry έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους στην τέταρτη περίοδο και ένα επιμέρους 8-2 από το Tορόντο έριξε τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους, από εκεί και πέρα όμως η ομάδα των Ράπτορς έκανε πάνω από πέντε λεπτά να πετύχει καλάθι, χάνοντας έτσι φυσιολογικά το παιχνίδι με το τελικό 103-91.

<iframe width=»560″ height=»315″ src=»https://www.youtube.com/embed/8HTd-jsCf2o» frameborder=»0″ allowfullscreen></iframe>